Prezident Donald Trump má rád bombastický slovník, ale v sobotu večer na setkání s voliči v Kansasu nepřeháněl. „Stojíme u obrovského vítězství,“ oslavoval Trump vyústění několikatýdenního dramatu, na jehož konci americký Senát v sobotu potvrdil Trumpem nominovaného soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu USA.
Pro Trumpa je to skutečně triumf. Po Neilu Gorsuchovi, kterého prosadil do této instance už loni, je Kavanaugh teď tím, kdo v devítičlenném soudu může definitivně převážit verdikty vynášené tímto soudem konzervativním směrem. A to na desítky let dopředu, Kavanaughovi je 53 let a soudci jsou jmenováni doživotně.
Nejvyšší soud USA je vrchním arbitrem výkladu americké ústavy. Rozhoduje v zásadních celospolečenských otázkách. Většinově konzervativní pohled soudu může znamenat, že už prosazená federální rozhodnutí budou revidována, ztratí celoamerickou platnost, přenesou se na úroveň jednotlivých států USA. Například v názoru na legálnost interrupcí, svateb homosexuálů, na takzvanou pozitivní diskriminaci a obecně na roli federální vlády v životě Američanů.
Do Spojených států ale drama okolo Bretta Kavanaugha zaseklo další ostrý klín, nesmiřitelně štěpící tamní společnost. Obvinění z údajného sexuálního napadení, které se mělo odehrát před třiceti šesti lety na střední škole a které proti němu vznesla dnes jednapadesátiletá doktorka psychologie Christine Blasley Fordová, Kavanaugha vyprovokovalo k vášnivé obhajobě před legislativním výborem Senátu.
Co se dočtete dál
- Čím Brett Kavanaugh při své obhajobě překročil zcela zásadní čáru, takže Nejvyšší soud teď bude Američany vnímán jako stranicky polarizované těleso.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.