Rok 2018 se zatím pro značku Audi nevyvíjí dobře – v červnu byl zatčen její šéf, v září odstoupil člen představenstva zodpovědný za vývoj. Německý prémiový výrobce navíc bude možná brzo složitě hledat svoji identitu. 

Jsou tomu tři měsíce od chvíle, kdy jedna z nejdůležitějších německých automobilek přišla o svého šéfa. Osmnáctého června byl ve svém domě zatčen Rupert Stadler. Příčinou byla jeho role v kauze Dieselgate.

Celý koncern VW v ní vědomě manipuloval s výsledky emisních testů – v autech vybavených dieselovými motory byl nainstalován speciální software, jenž zajistil, že auto splnilo emisní předpisy jen v laboratoři. Dokázal rozpoznat, že se zrovna nachází ve zkušebním stavu. V běžném provozu tak naftové Volkswageny (a Škodovky, Seaty nebo Audi) vypouštěly řádově více škodlivých oxidů dusíku, než dovolovaly předpisy. Celá věc se provalila v USA v roce 2015 a nikdo v koncernu VW od té doby nemá klidné spaní.

Samotného Stadlera německá prokuratura podezírá z toho, že o použití software věděl, nic proti tomu ale neudělal. Aby nemohl ovlivňovat svědky, sedí ve vazbě. Spolu s ním je vyšetřováno dalších dvacet vysoce postavených manažerů a bývalý šéf celého Volkswagenu, Martin Winterkorn, byl dokonce obviněn z podvodu.

Až do onoho osudného osmnáctého června přitom Stadler přežil veškeré personální změny, které v koncernu v souvislosti s Dieselgate probíhaly (kromě odchodu tehdejšího koncernového šéfa Winterkorna, připomeňme i konec Winfrieda Vahlanda, strůjce úspěchu Škodovky). Nad šéfem Audi však podle zákulisních informací držely ochranou ruku rodiny Porsche a Piëchů, které VW vlastní.

Místo Stadlera teď Audi řídí Abraham Schott a o jeho dalším osudu má rozhodnout představenstvo koncernu. Své finální slovo ale již několikrát odročilo, naposledy v pátek 28. září. Pokud Stadler odstoupí sám, dostane prý pořádný zlatý padák v řádech milionů eur. Mohl by se mu hodit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.