Hned dvě okázalá setkání "starých přátel Číny" proběhla během jednoho dne v Praze. Starým přátelstvím se v tomto případě rozumí poměrně mladá družba s čínskými soudruhy; většina starých přátel Číny viděla normálního Číňana mimo orgány státostrany leda tak z okna byznysové třídy nových leteckých spojení s ČLR.

Shodou okolností se tak trochu jiná setkání přátel Číny, méně pompézní a s nulovou účastí oficiálních českých představitelů, konala i pár dní předtím během, návštěvy čínského exilového spisovatele Liao I-wu a vdovy po zesnulém nositeli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, paní Liou Sia.

Ale vraťme s k těm z úvodu. Z obou úterních družebních akcí bylo podstatnější "Druhé rozvojové fórum Číny a zemí Střední a východní Evropy" v Míčovně Pražského hradu. "Zeměmi Střední a východní Evropy" se v tomto kontextu rozumí myšlenkový konstrukt obnovené Východní Evropy, tentokrát pod čínským, nikoliv sovětským vedením. Exponenty nově konstruované Východní Evropy u nás jsou, tak jako té staré, vesměs bývalí členové KSČ. Fórum v Míčovně se nicméně spíše než celému východnímu bloku věnovalo dvoustranným česko-čínským vztahům (v jejich družebním pojetí).

Soudružská kritika nešvarů

Setkání v Míčovně byla pozoruhodná v jednom ohledu. Na rozdíl od celé záplavy podobných akcí v posledních letech zazněla tentokrát od přítomných českých představitelů opatrná (velmi opatrná) kritika některých "nedostatků" ve vzájemných vztazích, například nevyrovnaného obchodu či po pěti letech stále převážně jen mýtických čínských investic. Opatrné tepání nešvarů pečlivě vyvažovala optimistická družební rétorika v duchu někdejší soudružské "konstruktivní kritiky".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru