Hned dvě okázalá setkání "starých přátel Číny" proběhla během jednoho dne v Praze. Starým přátelstvím se v tomto případě rozumí poměrně mladá družba s čínskými soudruhy; většina starých přátel Číny viděla normálního Číňana mimo orgány státostrany leda tak z okna byznysové třídy nových leteckých spojení s ČLR.
Shodou okolností se tak trochu jiná setkání přátel Číny, méně pompézní a s nulovou účastí oficiálních českých představitelů, konala i pár dní předtím během, návštěvy čínského exilového spisovatele Liao I-wu a vdovy po zesnulém nositeli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, paní Liou Sia.
Ale vraťme s k těm z úvodu. Z obou úterních družebních akcí bylo podstatnější "Druhé rozvojové fórum Číny a zemí Střední a východní Evropy" v Míčovně Pražského hradu. "Zeměmi Střední a východní Evropy" se v tomto kontextu rozumí myšlenkový konstrukt obnovené Východní Evropy, tentokrát pod čínským, nikoliv sovětským vedením. Exponenty nově konstruované Východní Evropy u nás jsou, tak jako té staré, vesměs bývalí členové KSČ. Fórum v Míčovně se nicméně spíše než celému východnímu bloku věnovalo dvoustranným česko-čínským vztahům (v jejich družebním pojetí).
Soudružská kritika nešvarů
Setkání v Míčovně byla pozoruhodná v jednom ohledu. Na rozdíl od celé záplavy podobných akcí v posledních letech zazněla tentokrát od přítomných českých představitelů opatrná (velmi opatrná) kritika některých "nedostatků" ve vzájemných vztazích, například nevyrovnaného obchodu či po pěti letech stále převážně jen mýtických čínských investic. Opatrné tepání nešvarů pečlivě vyvažovala optimistická družební rétorika v duchu někdejší soudružské "konstruktivní kritiky".
Co se dočtete dál
- Co má signalizovat nový trend z Míčovny.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.