V těchto dnech se objevila na trhu kniha švédského lékaře a statistika Hanse Roslinga Faktomluva s podtitulem "Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají", která má změnit pohled na stávající svět. Sám legendární zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates se nechal slyšet, že je to "jedna z nejdůležitějších knih, které kdy četl – nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě". Je podle něj tak podstatná pro pochopení světa, že ji daruje každému absolventovi vysoké školy (naštěstí pouze ve Spojených státech).

Úvod tohoto komentáře může působit příliš zavile a předpojatě. Neskrývám, že jsem knihu nečetl, a že ji ani číst nehodlám. Další důvod pro výtky – proč se k ní tedy vyjadřuji. Jak můžu hodnotit něco, co neznám? Je to protimluv jen zdánlivý. Když uvidím před stánkem s gulášem na zemi zmítající se a zvracející lidi v křečích, věru nemám potřebu si ten guláš taky dát, abych se přesvědčil, jestli je opravdu tak nedobrý. Kromě přímých důkazů (faktů) existují také nepřímé – indicie. Ostatně soudnictví je na nich velkou měrou založené, nezřídka se verdikt vynáší pouze na jejich základě. O přírodních vědách nemluvě.

Když autor knihy jezdil po světě a přednášel, mluvil se studenty, kolegy, státníky a vlivnými lidmi, dával jim třináct otázek. Ukázalo se, že většina tázaných se bez ohledu na vzdělání mýlila v pohledu na svět. Kniha nabízí silný terapeutický účinek na čtenáře žijícího v záplavě zpráv, obsahuje totiž nástroje pro správné nakládání s informacemi. To má mít za následek vytvoření a používání kritického myšlení. Dobrá, nástroj je jistě pro poznávání důležitý, ale neméně významné je umění jeho ovládání.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co je horší než "ničivá nevědomost", které vás má kniha zbavit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se