Je to poprvé v historii téhle země, co člen vlády podepsal tak obří kontrakt v tak překotném tempu. Aniž by si mohl být stoprocentně jistý, že jedná podle práva. Ve čtvrtek ve 13 hodin brněnský antimonopolní úřad rozhodl, že několik měsíců zkoumaný mýtný tendr proběhl v souladu se zákonem, a už o tři hodiny později ministr dopravy Dan Ťok (ANO) oznamuje, že se společnostmi CzechToll a SkyToll podepsal smlouvu o vybudování a provozování satelitního mýtného systému v České republice téměř za 11 miliard korun.

Není pochyb o tom, že celá tahle odvážná akce, kterou by zrovna u Ťoka asi málokdo čekal, musela být velmi dobře připravena a koordinována. Tak aby konkurenční firma Kapsch nebyla schopna v mezičase přijít s právním protiopatřením. Šlo doslova o minuty.

Alarmující je hlavně skutečnost, že ti, kteří podpis kontraktu na ministerstvu připravovali, podle všeho velmi dobře věděli, co brněnský ÚOHS chystá, a měli minimálně rámcovou představu, kdy verdikt přijde. Nasvědčují tomu i informace HN od zdrojů blízkých transakci. Celá akce tak nese velmi podobné partyzánské rysy jako ta z roku 2016, kdy během jednoho prázdninového víkendu ministerstvo dopravy uskutečnilo takzvané jednací řízení bez uveřejnění a firmě Kapsch prodloužilo původní desetiletý kontrakt o další tři roky. Ostatně jsou u toho stále titíž lidé. Nepřekvapilo by, kdyby se i nyní věcí zabývala policie a Evropská komise.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč má z Ťokova kvapíku radost Petr Kellner a co všechno svědčí o jeho sílícím vlivu na ministerstvu dopravy?
  • Mohl by šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj získat zlatou medaili na mistrovství světa v krasobruslení?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se