Při připomínce výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968 nezaznívá příliš často jméno ministra zahraničí Jiřího Hájka, který jako jediný razantně vybočil z kapitulantského chování tehdejší vlády. Poté co se o vpádu vojsk dozvěděl, odjel z pracovní cesty po Jugoslávii rovnou do New Yorku, kde vystoupil v Radě bezpečnosti a bez servítků jej označil jako "okupaci". Coby československý ministr tím dostal Kreml do diplomatické defenzivy a Západ do silného morálního dilematu. To, co se stalo, jsme totiž pojmenovali my sami ústy svého ministra zahraničí. Ne náhodou byl Jiří Hájek z vlády hned po návratu v září 1968 vyhozen a ne náhodou se později stal, navzdory své komunistické minulosti, jedním ze tří prvních mluvčí Charty 77, spolu s Václavem Havlem a Janem Patočkou.

Stejně tak bychom měli připomenout dalšího šéfa čs. diplomacie, Jana Masaryka, jeho práci v Londýně i smrt (zřejmě vraždu) krátce po únorovém puči v roce 1948.

Proč jsou ministři zahraničí pro nás tak důležití a našim nepřátelům naopak bývají trnem v oku? Protože zahraniční politika je fundamentem naší samostatné existence i geopolitiky, a tím i bezpečnosti. Od vzniku Československa, během válečných let až po geopolitický návrat na Západ v roce 1989, obnovení suverenity a nakonec i jeho zánik. A totéž platí do značné míry pro Českou republiku, jakkoli už nemáme takovou váhu, jako jsme měli v době společného státu. V zlomových bodech, jako byl vstup do NATO, držel sice "velkou" politiku v rukou Václav Havel, ale reálný výkon, dojednání, harmonizace a završení dohod nutných ke vstupu a podpisu Severoatlantické smlouvy byly v kompetenci Černínského paláce a našich diplomatů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.