Když se před třemi lety rozjížděl Evropský fond pro strategické investice (EFSI), kritici ho označovali za "pohádku" a zpochybňovali jeho schopnost oživit investiční aktivity v Evropě zmítané krizí. "Nebude to fungovat," tvrdili škarohlídi o Junckerově investičním balíčku, jak se podle šéfa Evropské komise začalo fondu říkat. Sama komise poskytla rozpočtovou záruku ve výši 16 miliard eur a Evropská investiční banka (EIB) přidala dalších pět miliard eur z vlastních zdrojů. Výsledky ukazují, že se pesimisté mýlili.

Ve skutečnosti EIB pověřená řízením tohoto investičního nástroje uspěla nad očekávání. Unijní banka dokázala v Evropě zmobilizovat více než 335 miliard eur v porovnání s původním cílem 315 miliard eur. Díky EFSI přetváříme a modernizujeme investiční kulturu na starém kontinentě. Záruky z EFSI umožňuji EIB a Evropskému investičnímu fondu (EIF) financovat vetší počet rizikových projektů; a přítomnost skupiny EIB je schopna přitáhnout další investory především z privátního sektoru (až na úroveň 80 procent celkové investice).

EFSI je přelomový projekt. První systémový pokus jak podpořit používání finančního nástroje na úrovni Evropské unie. Celkové financování se zárukou EFSI v České republice k červenci 2018 dosáhlo 649 milionů eur, což zmobilizovalo dodatečné investice o celkové výši 3,463 miliard eur. S pomocí našich místních finančních zprostředkovatelů financujeme projekty jako je Frusack, start-up, který vyrábí kompostovatelné sáčky na ovoce a zeleninu pro opakované použiti. Také jsme pomohli k expanzi Elite Dental Clinic v Praze.

Papcel, společnost specializující se na výrobu strojů a technologických zařízení pro papírenský průmysl, dokázala díky EFSI modernizovat výrobní linky a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Transakce EFSI v České republice se zaměřují především na podporu investic realizovaných malými a středními podniky a projekty v oblastech infrastruktury a inovací. V budoucnu se chceme soustředit více na potřeby podnikového sektoru, aby se zvýšila jeho konkurenceschopnost a aby lépe řešil problémy spojené s financováním rizikových projektů.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak pomohl unijní fond pro strategické investice České republice.
  • Jaká je jeho budoucnost.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se