Premiér Andrej Babiš si v posledních dnech několikrát stěžoval na rozpočtovou politiku Evropské unie. Žehrá obzvlášť na rozdělování dotací. Postup EU vůči České republice označil jako diktát našemu národu.
Je poněkud smutné, že rozpočtovou politiku EU spojuje se slovem, které má s ohledem na českou historii hodně silné konotace. Ať už jde o Mnichov či ruskou okupace před padesáti lety. Pan premiér na to buď zapomněl, nebo se rozhodl použít tento silný výraz, aby celou situaci zdramatizoval a získal podporu u lidí, kteří rozpočtovou politiku zrovna denně nesledují.
Je ještě smutnější, že si stěžuje na něco, co je do jistě míry v naší kompetenci a na naší zodpovědnosti. Pan premiér tvrdí, že EU nás nutí přijímat dotace, které nepotřebujeme, a dotace, které bychom chtěli, nedostáváme. Ať se jedná o jakékoliv dotace, jde o projekty, které byly schváleny českými úřady po českém posouzení přínosu těchto projektů. Žádné nám tedy nikdo nevnutil.
Dánové ukázali, že igelitky jsou ekologicky šetrnější než papírové tašky. Argument proti zákazu brček to ale není
Je pravda, že pan premiér nevysvětlil, co má přesně na mysli. Mohou to být například dotace do obnovy nádherného barokního divadla ve Valticích, překrásných zahrad v kroměřížském zámku či obnovy Velehradu a mnoha jiných podobných projektů. Mohou to být též dotace na cyklostezek, obnovy turistických center, na sociální a regionální podporu či podporu energetické udržitelnosti či zlepšování životního prostředí a podporu zemědělství. Jednu výjimku ve své kritice dotační politiky však udělal, když volal po podpoře investic s přispěním bruselských dotací.
Co se dočtete dál
- V čem má Babiš pravdu
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist