Premiér Andrej Babiš si v posledních dnech několikrát stěžoval na rozpočtovou politiku Evropské unie. Žehrá obzvlášť na rozdělování dotací. Postup EU vůči České republice označil jako diktát našemu národu. 

Je poněkud smutné, že rozpočtovou politiku EU spojuje se slovem, které má s ohledem na českou historii hodně silné konotace. Ať už jde o Mnichov či ruskou okupace před padesáti lety. Pan premiér na to buď zapomněl, nebo se rozhodl použít tento silný výraz, aby celou situaci zdramatizoval a získal podporu u lidí, kteří rozpočtovou politiku zrovna denně nesledují.

Je ještě smutnější, že si stěžuje na něco, co je do jistě míry v naší kompetenci a na naší zodpovědnosti. Pan premiér tvrdí, že EU nás nutí přijímat dotace, které nepotřebujeme, a dotace, které bychom chtěli, nedostáváme. Ať se jedná o jakékoliv dotace, jde o projekty, které byly schváleny českými úřady po českém posouzení přínosu těchto projektů. Žádné nám tedy nikdo nevnutil.

Je pravda, že pan premiér nevysvětlil, co má přesně na mysli. Mohou to být například dotace do obnovy nádherného barokního divadla ve Valticích, překrásných zahrad v kroměřížském zámku či obnovy Velehradu a mnoha jiných podobných projektů. Mohou to být též dotace na cyklostezek, obnovy turistických center, na sociální a regionální podporu či podporu energetické udržitelnosti či zlepšování životního prostředí a podporu zemědělství. Jednu výjimku ve své kritice dotační politiky však udělal, když volal po podpoře investic s přispěním bruselských dotací.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.