Fed podruhé v tomto roce zvýšil sazby, a už se ozývají hlasy, že by si i ECB měla pospíšit. Argumentují, že budou-li úrokové sazby vyšší, budou se mít centrální banky odkud odrazit v případě ekonomického zpomalení. Jako kdyby měly teď brzdit rozjetý vlak, aby mohly později šlápnout na plyn.

Avšak i při současném zvyšování podle své projekce bude Fed na předpokládané přirozené úrokové sazbě tak za dva roky. S velkou pravděpodobností v té době už teď nejdelší ekonomický cyklus skončí a americká ekonomika bude ve fázi zpomalení. To znamená, že Fed bude muset sazby v té době znovu snižovat. Vezmeme-li v úvahu všech sedm cyklů od roku 1960, v každém průměrně klesla sazba o pět procentních bodů. Při té další bankéři nebudou mít tolik prostoru. Nicméně trend současné literatury zpochybňuje symetrii ekonomického cyklu a boří hypotézu, že měnová politika nemá dlouhodobý vliv na výkon ekonomiky.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se