Napětí v třetí největší ekonomice eurozóny zvolna polevuje. Prezident Mattarella se rozhodl, že nakonec posvětí vládu Ligy severu a Hnutí pěti hvězd. Obě strany přitom nabídly pouze drobný ústupek. Pro prezidenta nepřijatelný ekonom Paolo Savona (kriticky se vyjadřující k euru) nakonec nebude ministrem financí, ve vládě ovšem bude zastávat pozici ministra pro EU. Italský desetiletý výnos se v reakci vrátil viditelně pod tři procenta a euro posílilo. Máme se ještě čeho bát?
Určitě ano, ale strach nemusí být bezprostředně tak silný. Trhy se nejvíce bály vyhrocených předčasných voleb, které by se mohly "zvrhnout" v neformální referendum o setrvání Itálie v měnové unii. Otázka členství v eurozóně (nebo dokonce v EU) se po zformování vlády pravděpodobně opět dostane "na vedlejší kolej", a proto trhy po právu cítí jistou úlevu. Mimo hru se ale rozhodně nedostává řada možných konfliktů mezi nově vzniklou italskou vládou na straně jedné a Bruselem a Berlínem na straně druhé.
Největší obavy mají trhy z rozpočtových plánů nového "populistického" uskupení a z jeho (ne)respektu ke společným rozpočtovým pravidlům. Nový málo známý ministr financí Giovanni Tria v minulosti podporoval v Bruselu těžko přijatelnou ideu financování rozpočtových deficitů z kapes centrální banky. Programy obou vládních stran jsou navíc plné fiskálně nákladných opatření (zavedení univerzálního příjmu a rovné daně), které by mohly primární bilanci rozpočtu (bilance očištěná o platby úroků) srazit z pohodlných přebytků o desítky miliard eur níže do deficitů.
Co se dočtete dál
- Co by s eurozónou udělalo italské rozhazování?
- Může se nevyzpytatelná italská vláda dohodnout s "jestřáby" z Berlína a Bruselu?
- A jak může do věci zasáhnout italský prezident, který už dal najevo, že se nebojí jít do střetu s novým kanbinetem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.