Turecká lira je podobně jako česká koruna a ostatní středoevropské měny pod tlakem kvůli citelnému zpevňování dolaru a kvůli růstu úrokových sazeb v USA.

V případě Turecka se však přidávají další závažné faktory, takže v jeho případě lze mluvit o měnové krizi. Způsobila ji svojí nemístně uvolněnou měnovou politikou sama turecká centrální banka, zjevně pod tlakem prezidenta Erdogana. Erdogan, jak sám říká, je nepřítelem vysokých úrokových sazeb, které považuje za zdroj inflace. Ve skutečnosti jsou to naopak nízké sazby, které růst cen podněcují. A dalším důkazem toho je právě vývoj v Turecku, kde inflace nyní dosahuje jedenácti procent.

Dvojciferná inflace oslabuje kupní sílu tureckých domácností a nepříznivě dopadá třeba i na nemovitostní trh v zemi. Turecko je navíc významným čistým dovozcem ropy a současný znatelný růst jejích cen ve spojení s oslabující lirou, inflací v zemi a chřadnoucí kupní silou Turků představují nebezpečný koktejl, z jehož požití se Turecko může vzpamatovávat hodně dlouho.

Vyloučit jistě nelze ani politický otřes. Pro české turisty ale po odhlédnutí od všech těchto zásadních negativ značí oslabující turecká měna levnější letní dovolenou v této destinaci. Do prázdnin se totiž lira určitě nevzpamatuje.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co si čeští turisté za své peníze mohli v Turecku koupit před rokem a co si mohou pořídit nyní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se