Salva, která dopadla na Sýrii, bohužel nezmění děsivý chod tamějších válek. Jestli něco, akorát přiměje Bašára Asada a jeho ruské patrony k tomu, aby příště nepoužívali chemické zbraně tak okatým způsobem, jako to před týdnem učinili na damašském předměstí Dúmá – které, mimochodem, jim mezitím už padlo do rukou. Tamější rebelové brzy po chemickém útoku kapitulovali. Cynicky řečeno je tedy fajn, že rusko-asadovská strana dostala od západních spojenců facku, jenže ta ji moc bolet nemusí. Útok zbraní hromadného ničení dosáhl svého.

Nejen americký, ale obecně západní problém ve vztahu k Sýrii spočívá v chybějící strategii. Chceme, aby Asad u moci zůstal, byť třeba jen na části syrského území, nebo ne? Na začátku konfliktu, který se začal odvíjet před sedmi lety, na to tehdejší americký prezident, spolu s většinou západního světa, měl jednoznačný názor. Asadova vláda musí skončit, zaznívalo.

Jenže nejpozději od chvíle ruského vpádu o pár let později se kolem té otázky chodí jako kolem horké kaše. Nikdo rozumný a zasvěcený nepopírá, že Asad je masový vrah, jehož hrdlořezové mají na svědomí rozhodně více obětí než třeba nyní už poražený Islámský stát. Nikdo si taky neumí představit, jak by zrovna tenhle padouch mohl stát v čele jakékoliv budoucí snahy o smíření ve společnosti, která se kvůli němu rozpadla podél sektářských linií. Čili, jak by třeba právě tenhle člověk mohl podávat ruku sunnitům utíkajícím ze zachlorované Dúmy? Nebo milionům uprchlíků ve světě? Ti by se možná i byli ochotni vrátit, ale k němu za žádnou cenu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.