Paní Dana je mladá matka dvou dětí a má karcinom prsu. Upíná se k biologické léčbě, kterou ale pojišťovna nechce proplatit, protože je moc drahá. Rozhodla se svůj případ zveřejnit prostřednictvím novin. 

Malá Eliška trpí vzácnou metabolickou poruchou. Když se nebude léčit, hrozí jí mentální retardace, menší vzrůst, ekzémy, neurologické poškození a spousta dalších ultranepříjemných věcí. Má na výběr - buď bude celý život dodržovat přísnou dietu, která ji bude omezovat v kolektivu a její rodiče za ni zaplatí o polovinu víc než za běžné jídlo. Nebo dostane prášky, které ovšem stojí 1,5 milionu ročně a pojišťovna je nechce platit. Její rodiče se rozhodli soudit s pojišťovnou…

Případů, kdy pojišťovny odmítají proplácet drahou léčbu, přibývá. Stejně tak ale roste počet pacientů, kteří se tím či oním způsobem k vysněné léčbě dostanou. Bez ohledu na ústavu, která tvrdí, že všichni mají rovný přístup ke zdravotnictví, praxe je odlišná. Nejde jen o to, že premiér či prezident země mají evidentně lepší péči než člověk z vyloučené lokality, protože v každé společnosti platí, že jsou rovní a rovnější. Lepší nabídku péče mají například i lidé žijící ve městech oproti těm na vesnicích. Opomenout nelze ani šedou zónu lepší péče, kam patří známosti, úplatky apod. 

Jenže to, že se každý snaží získat ze systému co nejvíc a to nejlepší, je v případě pacientů, lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, pochopitelné. Naopak nepochopitelné je, že každý ministr a vůbec jakýkoliv politický expert na zdravotnictví ví, že nejsou peníze (ani být nemohou, protože i tady platí, že potřeby jsou nekonečné), ale neví, jak systém změnit a současně politicky přežít. 

První, co se nabízí, je zvýšení finanční spoluúčasti pacientů a zavedení nadstandardů. Až na to, že Česko je země, kde lidé sice ročně utratí za hazard skoro to samé co za zdravotní péči, třicetikorunový poplatek ale dokázal ovlivnit volby. Jak by dopadl průzkum nebo nedejbože závazné referendum na téma poplatky, se dá předpokládat. 

I proto nový ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch říká, že je potřeba o spoluúčasti diskutovat, nalézt politickou shodu a možná za čtyři roky, tedy po dalších volbách se k tomu vrátit.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se