Současná ministryně financí v demisi Alena Schillerová již více než dva roky ujišťuje laickou veřejnost i odborníky o tom, že hodlá připravit nový zákon o dani z příjmů. Nicméně v odborné veřejnosti neproběhla seriózní diskuze o potřebnosti nové právní úpravy a už vůbec neproběhla diskuze o dopadech nové právní regulace.

V demokratickém právním státě by se slušelo nejprve o nové regulaci diskutovat. Každá nová regulace přináší nové povinnosti a výkladové nejistoty. Proto by mělo být velmi dobře váženo, zda novou regulaci je opravdu nezbytně nutné přijmout, či nikoli. Za současného stavu právního řádu je každý další nový zákon pro občana spíše katastrofou než požehnáním.

Již v minulosti jsem současný právní řád přirovnal k zatuchlému hnojišti právních předpisů, v němž při nejlepší vůli nemá občan šanci se vyznat. Za tímto hodnocením si stojím a viníky současného stavu jsou převážně byrokraté, kteří bezuzdně na občany vrhají nové a nové regulace a novelizace regulací dosavadních. Politici občas přihodí nějaké pozlátko v podobě úlevy na dani té či oné skupině. Nicméně hlavní základ bobtnání regulace je v patologické potřebě všech byrokratů opodstatňovat svou vlastní existenci před sebou samými a před veřejností, která se projevuje právě vydáváním novým právních předpisů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se