Poslední střet prezidentských kandidátů v České televizi měl překvapivý vývoj. Podceňovaný Jiří Drahoš dokázal Miloši Zemanovi důstojně čelit, a v některých momentech ho i argumentačně předčil. Zde je shrnutí možných důsledků v šesti bodech.

1. Jiří Drahoš zpět ve hře

Po první debatě v televizi Prima se zdálo, že Jiří Drahoš je zralý na ručník, ale nyní je všechno jinak. V klidném prostředí Rudolfina, v němž bylo možné věcně argumentovat, aniž by bylo nutné překřikovat rozvášněný dav, se Jiří Drahoš obhájci úřadu minimálně vyrovnal. Byl tentokrát mnohem lépe připraven, přes počáteční nervozitu (která se projevila tím, že Zemanovi vytknul, že je "prezidentem dolních deseti milionů", což mělo znít ironicky, leč neznělo), se rychle přenesl a nakonec dokázal být i ofenzivní, a místy dokonce vtipný. Můžeme vést debaty o tom, jestli Drahoš vyhrál, či šlo o bezgólovou remízu, ale je to vlastně zbytečné. Šlo hlavně o to, aby Drahoš neutrpěl debakl, který by mohl jeho šance na zvolení definitivně poslat k ledu – a debakl se v žádném případě nekonal.

2. Miloš Zeman kouzla zbavený

Ukázalo se, že na neutrálním, standardně nalajnovaném hřišti, kde rozhodčí je skutečně rozhodčí a nikoli jeho spoluhráč a kde nemá v zádech rozjeté rowdies, ztrácí současný prezident hodně ze svého kouzla. Zeman je nesporně dobrý lidový bavič, který exceluje v přívětivém až servilním prostředí privátních televizí, ovšem když je skutečně férově a věcně konfrontován, například s činností svých spolupracovníků Mynáře a Nejedlého, má značné problémy věrohodně argumentovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se