Na první pohled je prezidentské klání zatím bez překvapení. Do druhého kola postoupili obhájce úřadu Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Souboj bude vyrovnaný. A dá se očekávat, že velmi tvrdý. Tady jsou v sedmi bodech hlavní zjištění, která první kolo přineslo, plus prognóza dalšího vývoje:

1. Zemanova nejistota. Naděje Zemanových fanoušků a obavy jeho odpůrců, že by obhájce úřadu mohl zvítězit už v prvním kole, se nepotvrdily. A navíc: Pouhých 38 a půl procenta pro Miloše Zemana je pro něj zklamáním a znamená, že to v druhém kole voleb bude mít hodně těžké. Zejména proto, že proti němu stojí Jiří Drahoš, který je ze všech možných Zemanových protikandidátů pro voliče obecně nejpřijatelnější.

Nepochybně začne tvrdá negativní kampaň, ale "na Drahoše" se bude "něco" vymýšlet podstatně hůře než například na Michala Horáčka či Mirka Topolánka.

Zatím Jiří Ovčáček dokázal vymyslet pouze urážku, že Drahoš je "fíkus", což evidentně nezafungovalo tak, jak čekal.

Skutečnost, že si Miloš Zeman uvědomuje, že mu "hoří koudel", nejlépe dosvědčuje to, že se rozhodl jít před druhým kolem do přímé televizní debaty s Jiřím Drahošem, ač sliboval, že se debat účastnit nebude.

Dá se očekávat, že Zeman povede útok skrze téma migrace a bude poukazovat na politickou nezkušenost konkurenta. V kapse ovšem vítězství nemá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se