Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o pět procent, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Meziroční růst hrubého domácího produktu byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 procenta. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 16. února.

Ve srovnání s loňským druhým kvartálem se HDP zvýšil ve třetím čtvrtletí o 0,5 procenta. I to je v souladu s předchozími odhady.

"Podle našeho odhadu česká ekonomika ke konci loňského roku ještě mírně zrychlila na meziročních 5,5 procenta. Letos by pak v průměru měla přidat 3,6 procenta, hlavním tahounem nadále zůstává spotřeba domácností a investice," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

"Přestože letos pro ekonomiku může být stále větším limitem nedostatek pracovní síly a vytížené kapacity některých podniků a dodavatelů, očekáváme dobré výsledky i během roku 2018," řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Tak rekordní hodnoty, jakých růst HDP dosáhl v loňském třetím čtvrtletí, podle něj ale patrně již nebudou.

Hlavním faktorem růstu české ekonomiky v loňském 3. čtvrtletí byla především domácí poptávka. Spotřeba domácností vzrostla meziročně o 3,8 procenta a mezičtvrtletně o 1,2 procenta. Průměrná měsíční spotřeba domácností dosáhla podle statistiků 22 966 korun.

Příjmy domácností vzrostly ve 3. kvartálu meziročně o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,3 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele byl 24 860 korun.

"Výsledkem pomalejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 10,1 procenta," uvedl ČSÚ. Míra investic v sektoru domácností proti předchozímu čtvrtletí se téměř nezměnila a dosáhla 8,8 procenta.

Ziskovost podniků byla ve třetím čtvrtletí 49,5 procenta, což je o 0,6 procentního bodu méně než před rokem a o 0,3 procentního bodu více než v předchozím čtvrtletí. "Potvrzuje se tak pokračující trend, kdy napjatý trh práce a s tím spojený růst mezd ukrajuje část zisku zaměstnavatelům," uvedla Junicke.

Míra investic nefinančních podniků dosáhla 29,4 procenta, proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,4 procentního bodu, meziročně vzrostla o 0,3 procentního bodu.