Návrh nového mechanismu, který má bránit přílivu hlavně čínských investic do citlivých oborů a kritické infrastruktury, ohlásil letos v září předseda Evropské komise Juncker během výročního projevu o stavu Unie, nicméně k podobnému kroku se již schylovalo. Agresivní investice čínských polostátních fondů do technologických firem v Evropě a USA totiž vyvolávají stále silnější protireakci. Prověřování zahraničních investic nedávno zpřísnilo několik států včetně Německa, USA nebo Austrálie.

Pro příklady tedy nemusíme chodit daleko. V roce 2016 koupila čínská společnost Midea největšího německého výrobce průmyslových robotů za 5 miliard eur, kauza vyvolala obavy z prodeje technologického know-how na východ. Následně chtěla další čínská společnost Fujian Grand Chip Investment koupit německého výrobce počítačových čipů Aixtron, který pracuje i na raketách Patriot. Prodej americké pobočky Aixtronu však zablokovala americká vláda a následně celou transakci zastavilo i Německo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.