V souvislosti s diskusí politiků a odborné veřejnosti na zavedení eura v Česku je potřeba upozornit na rizika celé akce. 

Pozitiva jsou jasná – zjednodušení transakcí a odstranění kurzového rizika pro zahraniční obchod. Proto podnikatelská sféra zavedení eura spíše podporuje. Rizika ale existují také a je třeba brát je do úvahy:

1) Zavedení eura je nevratný akt, po kterém nebude již cesty zpátky. Není to tedy akce typu zvýšení či snížení daní, která budoucí vláda může upravit jinak. Pokud by nějaký stát chtěl v budoucnosti vystoupit z eurozóny, není jak. Představme si, že by třeba Francie pod vedení Maria Le Penové ohlásila, že za měsíc vymění všechny eura za franky. Vzhledem k očekávanému poklesu franku vůči euru by došlo k okamžitému runu na bankomaty a také k převodu peněz (vkladů) do zahraničí. Země by okamžitě zkolabovala. Zavedení eura se tedy svou nevratností podobá trestu smrti. V minulosti vystupovaly z měnových unií jen silnější ekonomiky (například Česko z měnové unie se Slovenskem), takže by to teoreticky mohlo udělat například Německo, což je ale dnes nepředstavitelné.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se