Po nedělním referendu o budoucnosti Katalánska a zásahu centrální vlády proti němu vzrostlo na Pyrenejském poloostrově napětí. Regionální vláda v Barceloně vyhlásila, že na základě výsledků hlasování samostatnost v krátké době vyhlásí. Proti je nejen zbytek země, ale před následky tohoto kroku varují i politici z různých konců světa. Podaří se pošramocené vztahy ještě urovnat, nebo je již odtržení Katalánců nevyhnutelné?

Zůstane Katalánsko součástí Španělska, či se osamostatní?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Každý by měl mít právo odejít ze svazku. A čím férověji se tak stane (jako v případě Slovenska), tím lépe. Španělská vláda měla umožnit férové referendum a ne jednat z pozice síly. Teď už moc nezachrání. Obě nové země by měly dál spolupracovat v EU.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Španělsko pošle do Katalánska armádu, čelní katalánští politici budou zatčeni a uvidíme leta trvající partizánskou válku, kterou ukončí nějaká nová garnitura politiků dohodou o autonomii podobné té, jakou má dnes Baskicko.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Jakékoli štěpení na území Evropské unie je skvělá zpráva pro pana Putina a jemu podobné a povzbuzení pro separatisty a nacionalisty všech barev a motivací. Barcelona a Katalánsko jsou a mají zůstat skvosty Evropy i Španělska.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Obávám se, že na území Katalánska vznikne další z řady již existujících sui generis pseudo-státních útvarů.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Třímilionový pidistát, který téměř nikdy v historii samostatný nebyl a polovina jeho obyvatel ani neumí psát v katalánštině, vznikne zbytečně. A šestnáct dalších španělských autonomií bude následovat? Strašná představa.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Katalánská nezávislost není přinejmenším ve střednědobém výhledu moc pravděpodobná. Pokud ovšem španělská vláda bude dál řešit situaci takhle hloupě, postaví proti sobě mnohem víc Katalánců než dosud. Silou jednotný stát neudrží.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
Věřím, že Španělsko se nerozdělí a hlavně, že politická rozepře nebude řešena policií a nebude podporována zvenčí či manipulací s lidmi. Myslím, že dnes neexistuje žádný model, který by umožnil, aby samostatné Katalánsko potkal happy end...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Zájem většiny, včetně EU, ještě dlouho bude držet status quo.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Jednoznačná a tříštivá vyjádření katalánské vlády a nepřiměřený tlak a emoce, to je jasná míra zavinění Katalánců. Příliš divoká reakce ozbrojených složek je zaviněním španělské vlády. Podobně zmatených akcí národního sebeurčení můžeme čekat víc.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Podobně vyjadřuju lítost nad tím, že nelze vyjednávat a zůstat jako jeden stát. Obě možnosti jsou možné a poučení z historie se nekoná.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Státy založené na etnickém principu pokládám za slepou cestu historie. Proto jsem samostatnost Katalánska nepodporoval. Brutální a zcela nepřiměřený zákrok ozbrojených složek však samostatnost Katalánska výrazně přiblížil.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Nevyhnutelné to není, ale to by musel být španělským premiérem někdo, kdo je schopen jednat a hledat řešení. Použít místo dialogu obušky znamené jediné: i ti umírnění Katalánci budou mít mnohem větší problém hájit dialog a kompromis.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Je škoda,že španělská vláda nenašla způsob,jak dovolit legální referendum v Katalánsku.Zdálo se totiž,že většina by nebyla pro.V Québeku a ve Skotsku se lidé také nakonec rozhodli zůstat ve větším státě.Teď to bude asi větší problém,a to je nešťastné
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Mlátit lidi za to, že chtějí samostatnost, není ani demokratické, ani diplomatické. Španělsku se to ve zlém vrátí.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
To nevím. Důstojný rozvod může být někdy lepší než vztah udržovaný silou proti vůli jednoho z partnerů. Způsob, jakým se centrální vláda rozhodla referendu zabránit, mi připadá hanebný a nic dobrého nepřinese. Škoda, že se neinspirovali Skotskem.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Občas se dějí neočekávané věci-to, co mohlo být jedním z řady referend bez velkého dopadu, může být iniciací procesu, jehož výsledky a důsledky nedohlédneme. Jak to dopadne, neumím odhadnout, ale španělská vláda prokázala, že svým lidem nerozumí.
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud správně počítám, tak přibližně 2.3 milionu ze 46 milionů obyvatel Španělska vyjádřilo přání, aby se jejich země rozdělila na dvě. To je jen pouhých 5 procent, tudíž nevidím důvod, aby se jejich přáním někdo seriozně zabýval.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru