Iráčtí Kurdové si v pondělním referendu odhlasovali samostatnost. Proti je nejen Irák, ale i Turecko, Írán a další země v regionu. Samostatného Kurdistánu se obávají také USA, protože jeho vyhlášení by ještě zhoršilo již tak výbušnou situaci v této oblasti zmítané válkou v Sýrii a bojem proti Islámskému státu. Kurdové, jeden z největších národů, které nemají vlastní stát a žijí na území několika jiných zemí, usilují o samostatnost už desítky let.

Mají mít Kurdové vlastní stát?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ano, mají. Měli jsme ji mít my na konci 1. světové války? A to se s námi zdaleka nejednalo tak, jako s Kurdy. Kdyby státy na Blízkém Východě i v Africe vznikaly zdola, bylo by méně násilí, než když jsou dodnes dědictvím po dřívějších koloniích...
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Kurdové jsou velký národ, žádná zanedbatelná menšina. Pokud si přejí samostatný stát, pak by ho mít měli. Půda, na které se pohybují, je k tomu ale asi příliš horká.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Ano a bezpochyby. Sekulární nezávislý Kurdistán bude ostrovem stability v sunnitsko - šíitském přetahování a brzdou všech megalomanských plánů Turecka i Iránu.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Na to odpovědět nedovedu. Přeju Kurdům samostatnost, ale nedovedu si představit, jak by si v regionu s takhle složitými vazbami s vlastním státem poradili. I já bych doporučila pomalý postup, ale to je jako doporučit "slow cut" v kinematografii, ne?
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kurdské právo na sebeurčení (nejen v Iráku) neumím jednoduše odlišit od nároků Slovinců, Slováků, Kosovarů, Katalánců a krymských Rusů.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Stát založený na etnickém principu pokládám za překonaný koncept. Národní státy a jejich spory znamenají krveprolití. Nutná je jejich kulturní autonomie v zemích, kde žijí.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Kurdů je víc než 30 milionů, jsou stateční, trpěliví a již prokázali, že jsou schopni budovat demokratické instituce. Stát si jistě zaslouží. Výbušná situace v regionu a povaha tamních režimů však odsouvá jeho ustavení mimo dosah současné generace.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Na základě referenda mají začít jednání vedoucí ke svéprávné existenci Kurdů. A to postupnými kroky. Pomalu, jistě. Rychlé kroky jsou kroky plné bolesti a krve. Na místě je radost ze spolupráce a dozrávajícího národního sebevědomí. Prostě jednat!
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Ano. Kurdský stát by mohl být spojencem Západu.
František Fuka
František Fuka
publicista
Je mi to úplně jedno.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
V ideálním světě bych Kurdům vlastní stát přál. Ve světě reálném může mít jejich snaha za výsledek další krveprolití v regionu, který si v posledních letech prošel už tak velkým peklem. To mi připadá jako větší zlo, byť to není ke Kurdům spravedlivé.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano! Teoreticky je (moje) odpověď jednoznačná, ale v praxi to pravděpodobně tak jednoduché nebude.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kurdové by vlastní stát asi mít měli. V oblasti, kde žijí, je to však se sebeurčením problém. Kurdská frakce, která vládne v iráckém Kurdistánu, je jistě nejcivilnější a je jistě schopna stát vytvořit. Sotva se to však teď povede.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Přál bych jim ho, ať si užijou samostatnosti. Obávám se jen, že jim ho nikdo z těch, kteří by to mohli umožnit, přát nebude.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru