V kanadské provincii Ontario se rozjíždí dosud největší experiment zaměřený na otestování takzvaného základního příjmu, tedy pravidelné dávky, na niž má nárok každý bez ohledu na věk, výši příjmů nebo ochotu pracovat. Základní příjem by měl ve své nejčistší podobě nahradit veškeré sociální příjmy, a pomoci tak mimo jiné snížit byrokracii.

Měl by sociální dávky nahradit státem vyplácený základní příjem, na nějž by měl nárok úplně každý?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Kdyby lidé neřešili peníze za práci, mohlo by to vést zatím k netušenému rozvoji kreativity. Mnozí se bojí pustit se do něčeho finančně nejistého, takhle by ten základní strach byl odstraněn. Myslím, že by to mohl být velký přínos pro společnost.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Zvýšilo by to koupěschopnost obyvatel a tím i produkci. Obávám se však, že náhlá přítomnost peněz nekrytých výkonem, by vedlo k prudkému růstu cen a k nezvládnutelné inflaci.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Měli bychom jej testovat, aby se diskuse nevedla nad dojmy. A také je nutné, aby se ten koncept vysvětloval hlouběji, nikoli jen jako "rozdávání peněz za nic", aby lidé chápali, co by měl vlastně řešit za problémy.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Myšlenka je to racionální zejména proto, že by mohla zahájit vážnou debatu o iracionalitě existujícího sociálního a zdravotního systému.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
Základní příjem v "relevantní výši" ekonomicky prostě nevychází, i když behavorálně to je zajímavý "experiment" (musel by běžet ale dlouho). Podobná koncept (leč nižší suma)mi ale dává smysl pro zjednodušení a zefektivnění sociálního systému.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Je to jeden z dílčích pokusů, jak se připravit na budoucnost. S robotizací je před námi diskuse o daňovém systému - co bude daněno a z čeho budou placeny veřejné služby, když vyrábět budou stroje? Z čeho budou živi lidé pobírající dávky od státu?
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Základní příjem je třeba testovat. Jeho udržitelnost však závisí především na kapacitě inovací snížit náklady na kvalitní životní úroveň (bydlení, doprava, zdravotnictví, školství).
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jako experiment, na který stát má finance, je to nesporně užitečné. Co z toho vyjde, je druhá věc, ale od toho je to pokud.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Dnešní sociální systém je navržen tak, aby snižoval rozdíly, které ve společnosti přirozeně vznikají. Jeho plošné nahrazení jednou dávkou mi proto nepřijde rozumné, protože právě o tuto základní funkci bychom přišli. Ale všechno je otázka parametrů.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Principiálně ano. Asi je to levnější i pro stát. Je to krok k důstojnosti. Však rozvoj technologií a příjmy pro špičky jsou vždy na úkor těch nejslabších. ALE: Bojím se neosobních systémů a zneužití, děsí mne pokrokářský slovník a sliby rájů na zemi.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Těžko říct. Neumím si představit, že by nějaký systém byl dokonalý, spravedlivý a nezneužitelný. Zkusila bych v malém měřítku.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Teorie i první reálné pokusy naznačují, že to smysl dává. Bylo by dobré to zkusit i někde v ČR, podmínkou by muselo být, aby si nepohoršili ti sociálně nejslabší. Sám jsem zvědav na reakce a na úspory, které by to v administraci systému přineslo.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Z řady hledisek je dnes základní zaručený příjem výhodný a správný. Problém je v tom, že znamená příliš velkou změnu ve způsobu, jakým tradičně nahlížíme na svět. Proto je důležité získat poznatky z takových pokusů, jaké teď dělá Finsko nebo Ontario.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Nejsem odborník, takže nemám silný názor. Zpočátku jsem byl skeptický, ale argumenty pro základní příjem znějí rozumně - za předpokladu, že na něj nedoplatí sociálně nejslabší lidé, kteří potřebují podporu v nadstandardní výši.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Naše ekonomika k tomu nejdřív musí dorůst. Pokud bychom chtěli dát rovný příjem všem (pracujícím, důchodcům, dětem), tak při nenavýšení výdajů na sociální péči by bylo možno každému občanovi dávat pouze 55tis Kč ročně, tedy necelých 5tis Kč měsíčně.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Se základním příjmem rozhodně nesouhlasím, i když je teď populární, zkouší se i v mém oblíbeném Finsku. Možná jsem trapně konzervativní, ale myslím, že peníze by se měly platit za práci. A sociální dávky by měli dostávat jen nemocní lidé.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Doporučuji, aby se to v některém okrese experimentálně vyzkoušelo. Média, veřejnost i vědce to bude bavit a svět se bude bavit s námi. Základní příjem kolem stovky na osobu je finančně realizovatelný, ale to asi není částka, o které idealisté sní.
František Fuka
František Fuka
publicista
Mám rád nové věci, takže bych rád zkusil i toto. Navíc mi selským rozumem připadá, že by to mohlo fungovat hladčeji, než současný systém. Ale nejsem ekonom...
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru