S poměrně malým ohlasem se setkal rozhovor Hospodářských novin s Rainerem Hoffmannem, šéfem odborářské ústředny DBG, v němž se vyjádřil ve prospěch stejné odměny za stejnou práci a za rychlejší sbližování norem v rámci EU. Ve skutečnosti se jedná o důležitý signál, že (zejména) z Německa bude pokračovat trend v boji proti údajnému sociálnímu dumpingu, kterého se mají dopouštět nové členské země EU ze střední Evropy. Začalo to přechodnými opatřeními, jimiž některé země EU omezily přístup občanů na své pracovní trhy. Německo a Rakousko tato omezení udržely až do roku 2011. Poté následovala směrnice o vysílání pracovníků, která mj. uplatňuje na vyslané zaměstnance předpisy o minimální mzdě. Z vlastní praxe vím, že se zdaleka nemusí jednat jen o nějakou bídnou mzdu – s problémem prohibitivní výše „minimální“ mzdy, stanovené s ohledem na dosažené vzdělání a praxi, jsem se setkal i u vysoce placených konzultantů s příjmem, který bychom v naší zemi označili za špičkový.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se