Bohuslav Sobotka by si měl sbalit spacák, obout pevné boty a vyrazit do Nepálu chodit po horách, kde si vyčistí hlavu. Je to nejlepší řešení, když doma máte problémy se ženou, v práci vám to nefunguje a nikdo vás nemá rád.

Premiér a bývalý předseda sociální demokracie to schytal nezaslouženě. Objektivně vzato se mu totiž všechno povedlo. Současná vláda je jedna z nejúspěšnějších: z politického života odešla řada podezřelých šíbrů, vojenská kontrarozvědka už nesleduje manželku premiéra, máme bezprecedentní ekonomický růst a zvedají se i důchody a platy učitelů, lékařů a zdravotních sester. Nárůst platů státních zaměstnanců tlačí i na soukromou sféru, takže se za mizerné platy pokladních začali stydět i v Lidlu a navýšili je.

Bohužel pro Sobotku, voličům sociální demokracie to nestačí. Voliči ČSSD jsou posedlí obavami z Bruselu, imigrantů a konce říše římské. Premiér je pro ně synonymem pro nebezpečnou Merkelovou, která hodlá zaplavit naši zemi uprchlíky. Fakt, že vláda odmítla povinné kvóty a z vybombardované Sýrie jsme za uplynulý rok přijali celkem dvanáct lidí, je vůbec neuklidnil. Občané žijí totiž v domnění, že za celou migrační krizí stojí tajemné, podezřelé síly - nejspíš Soros nebo Česká televize. Kdo dneska řekne, že nemá rád cikány, připadá si málem jako novodobý disident.

Smůlu měl Sobotka i s novým stylem, který vnesl do sociální demokracie. Není s podivem, že hodlal oslovit slušné moderní liberály z měst - sám je totiž takový. Bohužel, všichni ti, kdo přivítali, že v čele nejstarší české politické strany už nestojí exot typu Jirky Paroubka, jako na potvoru volí jiné politické strany. A premiérovi mu u nich nepřidal ani přístup chytré Horákyně, kdy na jednu stranu vyznává západoevropské sociálnědemokratické hodnoty, ale vzápětí píše do Pekingu ponížené listy dehonestující dalajlamu.

Ani směrem k lidovým vrstvám nebyly jeho kroky dvakrát taktické. Pořídit si voliče, kteří sedí u piva, kouří jednu cigaretu za druhou a na všechno nadávají, a pak jim zakázat kouřit a hostinské naštvat s EET - to není zrovna nejchytřejší nápad.

Tím, kdo by měl premiérovi poděkovat nejvíc, je nakonec Andrej Babiš. Sobotka je vlastně jeho Jan Křtitel. Pomazal Babiše na ministra, předal mu své následovníky a teď už jen čeká, komu odevzdá svou hlavu.

Autor je volebním poradcem Pirátské strany.