Investice, zahraniční investice, zahraniční pobídky. Zní to jako zaklínadlo, které má vykouzlit ekonomický růst. V poslední době se stále hovoří o tom, jak je důležité, aby zahraniční firmy investovaly v České republice. Říká se, že je třeba sem zahraniční firmy nalákat - že to oživí českou ekonomiku. Na první pohled to vypadá opravdu dobře - více pracovních míst, více kapitálu, více peněz vybraných na daních... Proto stát zahraniční firmy do Česka láká investičními pobídkami. Firmám vstupujícím na český trh je poskytnuta určitá ekonomická podpora: například daňové úlevy či přímá dotace.
Ale co se vlastně skrývá za oním termínem "zahraniční investice"? V praxi to znamená, že zahraniční (například čínská) firma koupí nějakou českou firmu, případně že v České republice postaví továrnu. Pro stavbu továrny i pro jiné aktivity dostane v rámci investiční pobídky buď daňové úlevy nebo dotaci a v továrně pak zaměstná tři tisíce Čechů za podprůměrný plat. Zisk jde do Číny. Česká republika z toho nemá téměř nic. Z Česka se tak stává levná montovna, kam asijské firmy přenášejí výrobu.
Z tohoto pohledu investiční pobídky již tak úžasně nevypadají. Jsou to vlastně dárky zahraničním firmám placené z našich kapes. V posledních letech stát poskytl investiční pobídky (dárky) za desítky miliard korun. I kdyby byla existence pobídek ospravedlněna, tak se naskýtá otázka, proč obdarováváme zahraniční firmy a ne ty české? Těžko říct, pravděpodobně proto, že výraz "zahraniční investice" zní více sexy než "české investice".
Na místě je otázka, proč v Čechách neinvestují české firmy - proč se v Čechách nestaví české továrny? Proč musíme prosit Čínu a Jižní Koreu, aby nám dala vydělat? Není to náhodou proto, že byrokratická a daňová zátěž je zde pro české podnikatele nesnesitelná? Většina českých firem si například stěžuje na kontroly úřadů založené na byrokratické šikaně.
Celá situace je tedy poměrně trapná: sami si na sebe vytváříme nesnesitelný byrokratický bič, díky kterému v Česku lidé ztrácejí motivaci podnikat, investovat a vůbec cokoliv dělat. Následně našimi penězi podplácíme zahraniční firmy, aby tu stavěly továrny. Za pár drobných pak děláme zahraničním firmám otroky, abychom měli z čeho žít. Nejsmutnější je pak vidět v televizi politiky, kteří se plácají po zádech za to, že se jim podařilo oživit českou ekonomiku. Omyl: podařilo se jim udělat z České republiky zemi závislou na zahraničních firmách.
Co s tím? Nebylo by lepší jít přímo k jádru problému? Nebylo by místo prosení o zahraniční investice lepší vytvořit v naší zemi svobodné prostředí příznivé pro české firmy, podnikatele i zaměstnance? Nebylo by namístě například zjednodušit administrativní procesy a přestat českým firmám házet klacky pod nohy? Nebylo by lepší místo další a další byrokracie vytvářet v naší zemi svobodu a transparentnost? Pak by to mohli být Češi a české firmy, kdo by v Česku investoval, vytvářel pracovní místa a zisk.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist