Nejlepší investice je investice do bytu. A nejlepší ještě nějaký čas podle všeho pro mnohé bude, i když ceny bytů v Česku rostou i o deset procent ročně. Po několika letech zamrzlého nemovitostního trhu se zdá, že nákup garsonky kdesi v novém projektu v polích je ternem, kvůli němuž stojí za to se zadlužit do konce života.

Varování, že všechno má svoji cenu, že nemovitost není z hlediska výnosů žádný zázrak, že i tento trh zná svoje vzestupy a pády, nepomáhají. Úrokové sazby jsou nízko a ještě nějakou dobu budou, přestože guvernér ČNB Jiří Rusnok po prvním měnovém jednání po uvolnění kurzu koruny uvedl, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a následně i příští rok. Hypoteční sazby sice vzrostly nad dvě procenta, kde byly naposledy vloni v únoru, nicméně vysoký konkurenční boj mezi bankami rychlým skokům v ceně půjček nenasvědčuje.

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se poperou o 300 tisíc klientů

Jediné, co může lehce ochladit nemovitostní horečku, je zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, o které usiluje Česká národní banka. To bude ovšem zábrana zvenku – nikoliv omezení poptávky kvůli tomu, že by si lidé mysleli, že nákup nemovitosti nemá cenu z hlediska budoucnosti.

Chceme být jako Němci, ale myslíme jako Řekové

Ve skutečnosti jsou Češi v oblasti vlastnictví nemovitostí myšlenkově blíž například k Řekům, Italům a Španělům než třeba Němcům, Švýcarům či Rakušanům.

Na otázku, proč bydlet ve vlastním, mají jižní národy jasnou odpověď:

Vlastní měna nebyla nikdy stabilní. Když přišlo euro, přišla i stabilita a s ní i nízké úrokové sazby. Jenže stabilita nemusí trvat věčně (jak průběžně potvrzuje historie), takže je nutné nízkých úroků využít. Ve Španělsku tak v rámci bytového boomu vznikla sídliště, jež nyní obývají pouze duchové a krysy. Prasknutí nemovitostní bubliny a sanace bank státem vedly ke vzniku dluhu, který je větší než celá ekonomika.

Inflace byla vždy rychlejší než zhodnocení úspor. Vlastnictví bytu je způsobem, jak vhodně uložit peníze, a to i když výnos z nájemného nepokryje ani inflaci (průměrný nominální – tedy před zdaněním - výnos z bytu je nyní podle serveru numbeo.com v Barceloně je 4,01 %, v Athénách 4,31 % a v Římě 2,2 % ).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.