Před časem jsem měl velmi nepříjemné trable s finančním úřadem. Podnikám v oboru reklamní produkce a od roku 1996 poctivě platím daně v různých firmách, jejichž jsem spoluvlastníkem - některé z nich měly obrat přes sto milionů korun. Kontrola mi nikdy nenalezla žádnou chybu a nikdy žádná z mých firem nedostala pokutu. Jsem zkrátka selfmademan a dítě porevoluční euforie, kdy jsme uvěřili na podnikání, začali jsme pracovat od rána do večera a chtěli mít hezké kanceláře a koupit si nová auta. Růžové sako jsem nikdy nenosil, někteří z mých kolegů v devadesátých letech bohužel ano. Nicméně my jsme vždycky v práci spíš řešili, co kdo umí, a ne, jak se obléká.

Finanční úřad mi zčistajasna datovou zprávou oznámil, že neuznává tři faktury od jednoho z mých dodavatelů - a protože je neuznává, tak je mám vyřadit z účetnictví a především musím státu doplatit tři sta tisíc na DPH. Finančák mi totiž sdělil, že jsem si podle nich faktury vymyslel. Okamžitě jsem jim poslal datovkou důkazy: 1. výpis z účtu, že jsem skutečně oné firmě faktury proplatil; 2. smlouvu s tou firmou; a konečně 3. asi sto reklamních bannerů, které pro mě ona firma vyrobila. Podotýkám, že se jedná o renomovanou společnost, žádnou včera založenou garážovou operaci.

Vydal jsem se na úřad osobně, kde mi bylo mile sděleno, že zaslané materiály nejsou pro finančák žádným důkazem. Nějaké bannery si totiž může vyrobit v počítači každý, smlouvu taky. Po chvíli dohadování se objevilo, kde je jádro problému. Finanční úřad totiž mému dodavateli před časem poslal do datové schránky jakýsi dotaz, na který mu nikdo neodpověděl. Z toho vyvodili, že jde o nějaké šmé. Když jsem se paní úřednice dotázal, proč mně dávají pokutu 300 000 za to, že jim nějaká firma neodpověděla na zprávu v datovce, řekla mi, že to je můj problém, že si mám pečlivěji vybírat dodavatele.

Seřval jsem svého dodavatele a do druhého dne se zjistilo, kde je problém - firma měnila účetní, ta se zřejmě s nimi nerozcházela v dobrém, tak se na dotaz v datovce vykašlala a nezodpověděla ho. Najali jsme si tedy za třicet tisíc nějakou specializovanou poradkyni. Ta sestavila dopis v úředním jazyce, kterému jsem pomalu ani já nerozuměl, odeslala ho na finančák, pak tam různě chodila. Inu bratru za čtyři měsíce mi přišla do datovky další zpráva, že se usnesení ruší a pokutu platit nemusím.

Když jsem se o tom bavil u piva se svým známým z ministerstva financí, tak mi důvěrně prozradil, že firmy podnikající v oboru reklamy jsou prostě podezřelé a že existuje interní příkaz být na ně přísný.

Teď se dostanu k jádru věci. Zaprvé - člověk opravdu nemůže za své dodavatele. Pokud někomu já řádně zaplatím (viz záznam o bankovním převodu), proč mám nést následky toho, že on udělal nějakou chybu? Pro některé menší firmy může být podobná pokuta likvidační - a to se bavíme pouze o DPH, ony faktury by mi navíc na konci roku vypadly i z celkového účetnictví, takže bych z nich musel zaplatit ještě daň ze zisku!

Zadruhé - ministerstvo financí by si mohlo vyhledat můj track record a zjistit, že v oboru podnikám desítky let a nikdy jsem neměl problémy. Když tedy dvacet let poctivě platím daně, nemohl by tam tedy alespoň někdo zvednout telefon a zavolat mi, že mají určité podezření, zda to mohu vysvětlit? To ke mně opravdu musí přistupovat jako ke sprostému podezřelému, kterému hned do datovky oznámí rozsudek a pokutu?

Zatřetí - proč vlastně finanční úřady nemají normální help desk jako každá banka, kde se můžete zeptat, co se děje, a někdo vám odpoví?

Na rozdíl od spousty lidí nevidím problém v zavádění EET, vždyť jde proboha jen o účtenkový systém. Můžeme se bavit o tom, zda malíř pokojů skutečně musí on-line oznamovat tržbu, to jistě. Ale daleko větší problém vidím v celkové náladě ve finanční správě, která se zjevně pod vlivem protikorupční hysterie zkrátka rozhodla pokládat všechny podnikatele za zločince, kteří pouze ještě nebyli odhaleni.

Od nového ministra financí tedy očekávám, že namísto populistického blábolení, jak za všechno může Kalousek, raději informuje své podřízené o jedné věci. Že totiž všechny ty peníze, které vybírají, nejdřív musel někdo vydělat. A tím někým jsou podnikatelé.

Autor je volebním poradcem Pirátské strany.