Základní nepodmíněný příjem je jedním z ekonomických lákadel nové doby. Mluví se o robotizaci a o společnosti, ve které práce bude jen pro někoho. Podpora tohoto konceptu ze socialistické části politického spektra souvisí s přesvědčením, že sociální jistoty jsou předpokladem svobody, libertariáni zase doufají, že výrazným zjednodušením sociálního systému by se radikálně omezila státní administrativa. Ve svém programu ho má Strana zelených i KSČM, debata o něm se vede i v České pirátské straně (Autor pracuje pro Českou pirátskou stranu - pozn. red.). Je podobný projekt v Česku realizovatelný?
Základní výhody nepodmíněného příjmu jsou dvě: 1. jednoduchost systému (ušetření byrokracie) a jistota, co člověk dostane vždy, 2. motivační: ve chvíli, kdy člověk dostane základní příjem, je motivovanější pracovat (technicky řečeno - jsou nižší mezní daně).
Počítáme-li výdaje, tak roční státní náklady na sociální péči jsou zhruba 550 mld. Kč, z toho 400 mld. jde na důchody. Pokud bychom chtěli dát rovný příjem všem (pracujícím, důchodcům, dětem), tak při nenavýšení výdajů by bylo možno každému občanovi dávat ročně 55 tisíc Kč ročně, tedy necelých pět tisíc Kč měsíčně.
Tato varianta samozřejmě není příštích 30 let možná - důchodci by neunesli snížení důchodu, který je nyní průměrně 11 tisíc Kč.
Pokud by se rovný příjem dával jen nedůchodcům nad 18 let, kterých je cca 4,5 milionu, použitá částka 150 mld. Kč (sociální výdaje minus důchody) by po rozdělení tvořila méně než tři tisíce na osobu měsíčně. Tato částka samozřejmě není dostatečná - nenahrazuje například podporu v nezaměstnanosti.
Možnosti řešení - navýšit daně
Jsou tedy dvě možnosti řešení, přičemž při každé se ztratí alespoň jedna ze základních výhod tohoto systému. První variantou je dát základní příjem ve zmíněné výši všem, ale doplnit ho dalším systémem podpor, např. v nezaměstnanosti, přídavky na děti atd. Tento systém by byl jednak dražší než teď, jednak by odpadlo požadované zjednodušení systému.
Druhou možností je dát všem nedůchodcům příjem alespoň 10 000 Kč měsíčně a důchodcům ponechat důchod. Potom bude ale třeba vybrat přibližně o 50 % více daní. Aby se nepopřela motivace pracovat, muselo by se nižším příjmovým skupinám ponechat současné zdanění a lidem s vyššími příjmy daně drasticky zvýšit.
Shrnutí - základní nepodmíněný příjem je dobrý nápad, ale zatím utopický. Může si jej dovolit jen bohatá země, kde existuje vysoká příjmová nerovnost. Stručně řečeno - kde je velká skupina obrovsky bohatých lidí, kteří mohou z daní platit pro ně drobnou částku, která ale postačí na zajištění základního životního standardu pro všechny ostatní.
Česká republika má zkrátka se svou rovnostářskou tradicí smůlu. Není tady tolik chudých lidí, aby jim základní příjem zvýšil životní úroveň, ani tolik výrazně bohatých, kteří by podobný systém bez reptání zaplatili.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist