Pokud nepácháte zlo, nemusíte se ničeho bát.

To je kouzelná větička, kterou politici říkají občanům při schvalování zákonů vstupujících do soukromí občanů a podnikatelů. Slyšeli jsme ji při změkčování pravidel o odposleších. Při narušení nedotknutelnosti domovní svobody při kontrole kouřících kotlů, při preventivní kontrole všech dat na internetu.

Ve středu poslanci ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL doslova zmrzačili zákon o registru smluv. Jeden ze dvou ojedinělých zákonů (z desítek tisíc, co dnes máme), které občanům dávají právo kontrolovat, jak politici nakládají s jejich prostředky.

Poslanci ČSSD a KSČM hlasovali pro omezení registru smluv prakticky jednohlasně. Je zřejmé, že zejména jim je kontrola veřejných prostředků proti srsti. A že dali před volbami 2013 slib voličům, že budou registr smluv podporovat v naopak širší formě? Koho to zajímá, co jim je do jejich voličů, že.

Že se k nim přidala část poslanců ODS, také nikoho nepřekvapí. "Nová ODS" je ve skutečnosti stará ODS vzpomínající na staré dobré časy opoziční smlouvy a rozkrádání veřejných peněz společně s ČSSD. Jak se to dělo v Praze s Opencard a dopravním podnikem či na severu Čech při rozkrádání evropských fondů a kde škodu zaplatíme my všichni z daní.

Absurdní je postoj KDU-ČSL. Jak ministr Marian Jurečka, tak předseda strany Pavel Bělobrádek otevřeně přiznali, že je pro ně důležitější schválení výjimky pro Budvar než omezení práva všech občanů na kontrolu veřejných peněz ve výši stovek miliard korun ročně.

Zopakujme si to. V rovnici:

 

Malé omezení konkurenceschopnosti pivovaru (ztráta 100 milionů)
vs.
Omezení práva občanů kontrolovat veřejné peníze v hodnotě 500 miliard ročně

 

se přiklonili na stranu pivovaru. Je pro ně důležitější jediný státní pivovar než práva všech občanů České republiky. Samozřejmě že tomu tak není.

Budvar je jen skrytou záminkou pro KDU-ČSL, jak registr smluv omezit. Z výše uvedené rovnice jednoznačně plyne, že nejdůležitější je pro KDU-ČSL skrýt veřejné peníze před občany.

Pokud nepácháte zlo, nemusíte se ničeho bát.

Ve středu nám politici ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL přiznali, že se hodně bojí. Že registr smluv začal fungovat a je potřeba ho zlikvidovat.