Lidovci v koalici se STAN nepřekročí 10 procent a nedostanou se do sněmovny. ČSSD prohlásí bohumínské usnesení za vyhaslé a začne tajně jednat o vládě "pro lidi" s KSČM. Andrej Babiš nabídne ODS ministerstvo zahraničí, vnitra a zemědělství a sestaví nakonec vládu s nimi a s piráty, kteří dostanou obnovené ministerstvo informatiky a digitalizace. Tváří v tvář oranžovo-rudé vládě to voliči ODS nakonec překousnou. Takhle může vypadat příští vláda a je otázka, jestli to nakonec nebude přehlednější.

Vlastně neexistuje žádný důvod, proč by lidovci měli představovat třetí sílu. Ptal jsem se několika známých, co vlastně KDU-ČSL kdy prosadila. Nikdo si nic nevybavil. Ví se, že operují na ministerstvu zemědělství a rozdělují dotace, to je ovšem na třetí sílu trochu málo. A je naivní se domnívat, že kvůli Hermanovu setkání s dalajlamou je najednou začnou volit fanoušci Václava Havla.

Neexistuje ani žádný důvod, proč by ČSSD neměla jít do vlády s KSČM. Komunisté jsou relikt minulosti žijící si pohodlně z protestních hlasů. Účast ve vládě by je zničila, protože by se protestní hlasy kanalizovaly jinam. Čím dříve půjdou do nějaké vlády, tím pro politický systém lépe.

A koneckonců jaký je důvod, že má být ČSSD ve vládě s ANO? Žádný. Co Babiš vybere na daních, socialisté zase rozdají. Jistě, jeden důvod tu je, totiž Kalousek, ale to je možná ten poslední. V podstatě jde o upgrade opoziční smlouvy, která funguje jen díky tomu, že jsme v příznivém ekonomickém cyklu. ČSSD bude ve volbách mobilizovat proti ANO, ale co je to za mobilizaci, když nakonec s Babišem plánuje sestavit vládu? Kupte si jedno a dostanete k tomu zdarma to druhé, co nechcete – to nemůže fungovat věčně.

Žádné řešení není ideální, nicméně současná velká koalice, kdy jeden předseda o druhém vykládá že něco ojebal, druhý o prvním že nikdy nepracoval, ale sedí spolu ve vládě, je podivná a velmi přispívá k současnému hodnotovému zmatení.

Hermiona Grangerová: Je to vzrušující porušovat pravidla, že jo? 

Ron Weasley: Kdo jsi a co jsi udělala s Hermionou Grangerovou?

Lidovci pravidla porušili. Darwinova cena je ironické ocenění pro lidi, "kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem". Ale jedna věc se Bělobrádkovi musí přiznat – odvážné to je.