Hlavní komentátor a reportér HN Petr Honzejk v pondělí získal prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016. 

Mezi jeho čtenářsky nejoblíbenější články a komentáře patřily argumentační manuál slušného Čecha, obhajoba iráckých uprchlíků v Česku, kritika manipulací v televizi Prima nebo komentáře o prezidentu Zemanovi.

"Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe. Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací," řekla k jeho ocenění vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová.

"Peroutka se stal 'vúdú' postavou Miloše Zemana, zastupuje elity, které prezident potřebuje zpochybnit," okomentoval známou kauzu s článkem Hitler je gentleman Honzejk v odpovědi na jeden ze čtenářských dotazů. 

Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase, tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu a v roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách. 

Jako novinář považuje za jednu z nejdůležitějších schopností dát vlastní politické preference do závorky. "Hlásím se k tradici masarykovské, havlovské, a taky peroutkovské a havlíčkovské, to mi ale nesmí bránit uvažovat kriticky," svěřil se Honzejk. "Podobně k mojí profesi patří vedení polemiky, proto se na podepsané reakce snažím vždy reagovat," dodal komentátor. 

Hlavní komentátor HN Petr Honzejk odpovídal ve středu dopoledne na otázky čtenářů v on-line rozhovoru. 

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jiří Novotný
Vážený pane redaktore, můj politický názor z velké části formoval dnes již možná pozapomenutý pořad rozhlasové stanice Svobodná Evropa, nazvaný "Úvahy Ferdinanda Peroutky". Pan Peroutka v něm vždy hájil zájmy slušných občanů této země proti komunistické diktatuře. Můžete vysvětlit, proč Vy, ač držitel Ceny Ferdinanda Peroutky, tak vehementně vystupujete proti slušným Čechům?
Dobrý den, pane Novotný, „slušný Čech“ je samozřejmě ironický termín. Abych použil příklad. Slušný Čech je ten, kdo žije spořádaně, pravidelně si čistí zuby i boty, na což je náležitě hrdý, a přitom se klidně dívá na to, jak odvážejí Romy do koncentračního tábora v Letech a komentuje to například slovy: „Vždyť mají, co si zaslouží, to není koncentrák, to je pracovní tábor! Kdo nepracuje – šup, a je tam!“ Nebo "slušný Čech" s lehkým pohoršením sleduje vlasaté „máničky“ táhnoucí kamsi na koncert a pak spořádaně podepíše prohlášení o „zaprodancích a samozvancích“, protože pořádek přece musí být. Nebo dnes nahlásí výskyt party trempů na Kokořínsku v přesvědčení, že by to mohli být uprchlíci ze Sýrie, což jsou podle něj něco jako jezinky. Když to řeknu natvrdo: „Slušní Češi“ v tomto ironickém smyslu jsou potenciální oporou potenciálního autoritářského režimu, nikoliv jeho oponenty. Myslím, že jejich zájmy Ferdinand Peroutka opravdu nehájil.
Petr Honzejk
jamal
Jak si vysvetlujete celou "kauzu" okolo pripadu Peroutka? Hledani neexistujiciho clanku a ocernovani tak skveleho ceskeho novinare? Co je cilem? Jen informacni mlha? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, pane Jamale, mám pocit, že v případě útoku pana prezidenta Miloše Zemana na Ferdinanda Peroutku jde o to, co nejvíce zpochybnit a očernit „elity“. Ferdinand Peroutka se stal pro pana prezidenta jakousi vúdú figurkou, v zastoupení byla napadena celá skupina, která je způsobilá kriticky oponovat moci. Zpochybněním „elit“ se obecně politici se sklony k autoritářství pokoušejí zbavit kvalifikované oponentury, zneškodnit brzdy moci, jak to dnes vidíme v řadě zemí...
Petr Honzejk
Adam
Dobrý den, pane Honzejku. Moc si vážím vaší práce. Zajímalo by mě - k psaní komentářů se musí člověk narodit, nebo se k tomu dá "vypracovat"?
Dobrý den, děkuji převelice! Myslím, že je to jako se vším. Něco jsou zděděné předpoklady, které si nikdo nezasloužil ani za ně nemůže (omlouvám se buddhistům, kteří by asi nesouhlasili), a zbytek dělá prostředí, vzdělání, vůle, náhoda.... Poměr ingrediencí v mixu profesního úspěchu je u každého jiný. Jak obecně sleduji novináře, zkušenost a praxe dělá samozřejmě hodně, ale něco se opravdu naučit nedá – třeba vtip a geniální schopnost zkratky u Jindřicha Šídla, hloubka analytického myšlení u Petra Fischera, postřeh, originalita, literární talent u Tomáše Baldýnského či Ondřeje Štindla, síla a sevřenost textů u Martina Fendrycha či Tomáše Němečka... To jsou samozřejmě jen příklady, mohl bych pokračovat, současných českých novinářů, na které se dívám z podhledu, je samozřejmě víc.
Petr Honzejk
jan
Vážený, nebudu vám pochlebovat jako jiní zde, mě by jenom zajímalo, proč si myslíte, že polovina lidí si myslí, že jste taky demagog, který používá polopravdy a nepravdy, aby zdůvodnil, že ti, které kritizujete, používají polopravdy a nepravdy, jenom proto, že si myslíte, že vy máte pravdu a ti druzí jsou "zlí" a pravdu nemají?
Dobrý den, pane Jane, děkuji za otázku, pochlebování věru ještě nikoho nikam neposunulo, leda do sfér neplodné ješitnosti (řada významných českých politiků by mohla vyprávět, kdyby tedy dokázali nahlédnout sami sebe). Přemýšlím o té „polovině“ lidí, která si o mně myslí, že jsem demagog. A docházím k tomu, že asi máte pravdu, jen je potíž s definicí oné „poloviny“. Jak sleduji, je případ od případu jiná. Třebas když jsem napsal kritiku lexu Babiš, přečetl můj text ve sněmovně pan Faltýnek a hromada lidí mi napsala, že jsem se nechal koupit Andrejem Babišem. Když jsem psal o kauzičce básničky Jiřího Žáčka „K čemu jsou holky na světě“, strefovaly se do mě nejen feministické kruhy jako do rafinovaného zpátečníka. Když napíšu kritický text o panu prezidentovi, přiletí houfec odsudků od jeho podporovatelů. A tak dále. Ale třebas máte na mysli základní hodnotovou orientaci, ke které se hlásím. V české politice i žurnalistice existují dva proudy. Jeden je otevřený Evropě a světu, liberální, dbající na lidská práva a svobody. V politice je to masarykovská a havlovská tradice, v žurnalistice je to tradice havlíčkovská a peroutkovská. Druhý proud české politiky a žurnalistiky je uzavřený, podezíravý, obranářský, proud řekněme národně konzervativní (tady nebudu reprezentanty jmenovat, abych na někoho žijícího nezapomněl a ten se třeba neurazil). Asi Vás nepřekvapí, že se hlásím k prvně jmenovanému proudu. Na základní hodnotové orientaci dle mého nic špatného není, bez ní upadá myšlení a psaní do blátivosti. To ovšem neznamená, že by komentátor měl být předpojatý. Je zlé, když si komentátor vytvoří pevný rámec, do kterého jen dosazuje více či méně umně sestavená souvětí, a přestává kriticky uvažovat. To se pak stává ideologem. A vůbec nejhorší je, když dopustí, aby mu byl rámec vytvořen zvenčí, třebaže si to pak racionalizuje jako vlastní úvahu. To se pak stává marketérem. Pokud máte pocit, že se v mém případě něco podobného děje, napište mi prosím mailem konkrétní příklady – budu o tom přemýšlet.
Petr Honzejk
Ivan Nový
Jak dlouho podle vás ještě vydrží na trhu média hlavní stoky?
Dobrý den, pane Nový, děkuji za zajímavou otázku. Myslíte předpokládám média bulvární, která tvoří z pohledu počtu konzumentů skutečný mainstream? Tak ta vydrží dlouho. A dobře tak. Stoka (jak to nazýváte) je kanál a s kanálem je to ambivalentní. Jako koneckonců skoro se vším. Na jednu stranu je užitečný, protože odvádí odpad, na druhou stranu páchne. S tím se musíme smířit. Bohužel ale myslím, že některá média, jejichž obliba v poslední době stoupá, už jen zapáchají....
Petr Honzejk
Jindra
Dobrý den, když se podívám na složení komise-skupiny, která cenu FP uděluje, a na seznam dosavadních laureátů... Nerozumím, proč je cena nazývána "prestižní", pokud její získání je v zásadě vymezeno splněním jedné z podmínek: být zemanofob a/nebo rusofob (putinofob) a/nebo trumpofob a/nebo "sluníčkář", případně vazal nebo pochlebovač velkého podvodníka Bakaly. To je známka velké objektivity, opravdu? :-) Děkuji. JH
Dobrý den, paní Hrnčířová, o Vámi uváděných podmínkách mi není nic známo. Pokud píšete o "xy-fobech", soudím, že nemáte pravdu. Fobie je iracionální, a pokud si projdu seznam laureátů, nenacházím nikoho, komu by chyběl kritický odstup a precizní argumenty. A nechybí jim ani cosi, co se dá nazvat souslovím "morální kompas". Ale pokud máte pocit, že mně konkrétně odstup chybí, napište mi prosím mailem příklady, budu o tom přemýšlet.
Petr Honzejk
Lukschova
Dobry den, blahopreji k oceneni, rada ctu vase clanky, jsou vzdy vyvazene a top. Problem bych mela s nenavistnou "kritikou" ctenaru. Je mozne se s tim vyrovnat? Drzim palce.
Dobrý den paní Lukschová, děkuji mnohokrát! Přiznám se k jedné věci: v rámci psychohygieny čtu diskuse pod svými texty jen limitovaně. Vážně se zabývám reakcemi, které přijdou mailem či přes sociální sítě, kde jsou pisatelé podepsaní. Snažím se odpovídat, pokud to dává alespoň trochu smysl (v životě jsem zablokoval jen dva ultratrolly na Facebooku a několik na Twitteru). Polemika, až konfrontace k profesi patří, umožňuje rozvíjet myšlenky a někdy mě přivede i k uznání, že jsem šlápl vedle - neuznává se to snadno, to je tedy fakt :)
Petr Honzejk
Petra
Dobry den, jednou jsem slysela rikat Vaclava Moravce, ze kvuli sve praci nechodi volit. Vy chodite? A jaky mate nazor na takovy postoj novinar-volby?
Dobrý den, Petro, volit chodím a upřímně řečeno, nikdy jsem postoji Václava nerozuměl. Nejsem novinář celou bytostí, jsem, krom všeho ostatního, i občan České republiky a chci se podílet na rozhodování o jejím směřování. Neúčast na volbách v demokratických poměrech nepovažuji za příliš odpovědný přístup (pokud není vyjádřením politického postoje, samozřejmě). Myslím, že dobrý novinář, přestože má politické preference (kdo nemá?) a chodí volit, dokáže své preference například při vedení rozhovoru s libovolným demokratickým politikem dát do závorky. Pokud to neumí, nemá být novinářem.
Petr Honzejk
Martin Churavý
Srdečně blahopřeji k zaslouženému ocenění a těším se na Vaše další články a inspirativní komentáře.
Dobrý den, pane Churavý, děkuji, budu vděčný za postřehy a kritiku!
Petr Honzejk
R.
Dobrý den! Nemám žádný dotaz, jen chci říci, že vás rád čtu, že vám gratuluji, přeji vám to, zasloužíte si to a jen tak dále!
Děkuji a budu vděčný za kritické připomínky!
Petr Honzejk
Pan Jenda
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se stát úspěšným komentátorem? Jak?
Dobrý den, pane Jendo! Za titulek tohohle on-line rozhovoru se na kolegy trochu mračím, neb mám - doufám - sklony spíš k sebeironii než k nafoukanosti:) Odpovím na to, co by mělo být dle mého maximou novinářské profese: Novinář by měl být novinář, a ne výrobce obsahu podle objednávky zaměstnavatele. Měl by psát s odstupem, kriticky, na základě vědomostí, zkušeností, s intelektuální poctivostí, měl by být schopen dodat kontext. A být otevřený polemice, kritice. Komentátor, tak jak profesi chápu, by měl být především dobrý pozorovatel společnosti - či lépe řečeno - měl by se snažit dobrým pozorovatelem být, aby to neznělo nafoukaně:)
Petr Honzejk
Martin Kučera
Dobrý den, kolem lexu Babiš se strhla velká debata, ale většinou šlo spíše o princip. Vnímáte, že by Andrej Babiš opravdu využíval svá média k podpoře své politické činnosti? A nemyslíte, že mu vlastně kauzy jako lex Babiš, "sorry jako" či odpor restaurací k EET dělají velmi dobrou reklamu, jelikož ho staví do role někoho, kdo to "myslí dobře", ale "zažité pořádky" se ho snaží odstavit?
Dobrý den, pane Kučero, je patrné, že média vlastněná Andrejem Babišem k němu nejsou kritická tolik jako média, která nevlastní. Zajímavou analýzu na toto téma provedl Tomáš Němeček se svými studenty. Tím ovšem nechci říci, že v Babišových médiích nepracují novináři, kteří si uchovali integritu. Souhlasím s Vámi, pokud jde o efekt uváděných kauz. Myslím, že zatím Andreji Babišovi projde úplně všechno. Důvody jsem se pokusil popsat tady: http://archiv.ihned.cz/c1-65605940-pet-kouzel-diky-kterym-babisovi-vsechno-projde. Na druhou stranu, pokud bude kauz jako "dluhopisy Agrofertu" či "Čapí hnízdo" přibývat, může se stát, že voliči nakonec řeknou Andreji Babišovi "sorry jako" v mnohem větším počtu, než se podle aktuálních průzkumů zdá.
Petr Honzejk
JM
Jak vy rozumíte od F. Peroutky, v článku Nový poměr k Německu, v Přítomnosti na konci roku 1938, kde se věnuje novému poměru ve vztahu mezi Německem a Československem a mezi Francií s Anglií a Československem po mnichovské dohodě a následkům této dohody: „My můžeme Němcům beze vší přetvářky a beze vší lsti a se zachováním důstojnosti vyložit, že náš vlastní zájem nás nyní vskutku vede ke spolupráci s nimi.“ A: „V loajálním styku s německou říší chceme pracovati pro další život svého národa na pro
Dobrý den, pane Malý Jardo, rozumím záměru minimalizovat škody v době, kdy si bylo ještě možné myslet, že je lze minimalizovat. A vážím si následné odvahy a neústupnosti Ferdinanda Peroutky, která vedla k tvrdé perzekuci a věznění v koncentračních táborech. Sám si zdaleka nejsem jist, zda bych v sobě tolik síly jako Ferdinand Peroutka našel...
Petr Honzejk
Jiří Novotný
Vážený pane redaktore, děkuji za Vaši předchozí odpověď na moji otázku. Nicméně dovolím si ještě jeden skromný dotaz. Domníváte se, že například noční demonstrace v Paříži, spojené s ničením veřejného i soukromého majetku, jsou projevem "jinakosti" menšinového etnika, který je nutno většinovou společností tolerovat?
Vážený pane Novotný, překračování zákona nelze tolerovat, to je snad jasné. Nikoli ovšem z důvodu etnicity, ale proto, že žijeme v právním státě, kde zákony platí pro každého.
Petr Honzejk
Marta Pavlíková
Srdečně Vám blahopřeji a děkuji za komentáře!
Vážená paní Pavlíková, děkuji, vážím si toho! A děkuji za dotazy všem zúčastněným a těším se na další debaty třebas na sociálních sítích! Mějte se hezky!
Petr Honzejk
jan
Vaše odpověď na Martina Kučeru vlastně říká, že drtivá většina reportérů v médiích jsou vlastně korupčníci. Co s tím?
To si opravdu nemyslím!!!
Petr Honzejk
Jiří Novák
Doufám, že brzo neutečete z HN jako pánové Fišer a Šídlo. Mám předplatné HN do konce roku. A otázka. Co sleduje Seznam tím vysáváním špičkových novinářů? Chce někdo nový vstoupit do politiky?
Dobrý den, pane Nováku, nikam se z HN nechystám :) Odchod jmenovaných kolegů mě samozřejmě mrzí, zároveň chápu, že každý občas potřebuje změnu, aby mentálně nezatuhl, a míra potřebné změny je na individuálním rozhodnutí každého z nás :) Pokud jde o Seznam, soudím, že jde o komerční projekt, kterému se mimochodem daří, což kolegům od srdce přeji! Ještě jednou děkuji všem za debatu a na shledanou!
Petr Honzejk