Pokud jde o životní prostředí, v 90. letech u nás nebylo zajímavější téma než Temelín. Některé české zelené "nevládky" za boj proti zájmům své vlastní země dostávaly peníze od rakouské vlády, jiné opakovaně lhaly a překrucovaly fakta, další pořádaly násilné akce… Na boji proti jihočeské jaderné elektrárně se ohýbaly a lámaly charaktery a jasně se ukazovalo, kdo je kdo.

Čím byl před čtvrtstoletím Temelín, tím se dnes stala tepelná elekrárna Chvaletice. Důvod není příliš jasný - až do září 2013 se o ni ekologové prakticky nezajímali. Od státního ČEZu pak ale Chvaletice koupila akciová společnost Severní energetická, spoluvlastněná Janem Dienstlem a Pavlem Tykačem. Oba "uhlobaroni" v očích zelených aktivistů zosobňují vtělené ďábly, protože se ve svém severočeském dole ČSA snažili prolomit limity těžby hnědého uhlí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se