Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) je jedním ze čtyř ústavních činitelů, kteří po setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsali kritizované prohlášení směrem k Číně. V rozhovoru rozebírá důvody, které jej k podpisu vedly. "Vy jste v situaci, že buď věříte našim profesionálům v diplomacii a řeknete ano, podepišme takové prohlášení, anebo podpis odmítnete a pak říkáte, že jim nevěříte," uvádí.

Stále jste přesvědčený, že prohlášení s podpisy směrem k Číně bylo dobrý nápad?

Rozumím těm, kteří nás kritizují, ale myslím, že ministr zahraničí vysvětlil, proč takové prohlášení bylo potřeba a proč jsme ho podepsali.

Ale bylo něco takového nezbytné?

Z mého pohledu nebylo rozhodování úplně jednoduché, protože vzešel impulz z naší diplomacie, která přišla s tím, že takové prohlášení navrhuje jako adekvátní řešení situace.

Když jste se dozvěděl, že byste měl něco takového podepsat, jak jste nejdříve reagoval? Neuvažoval jste alespoň na chvíli, že odmítnete podpis a navrhnete jiný postup? Překvapilo vás, jak mohutná kritická reakce veřejnosti následovala?

Vy jste v situaci, že buď věříte našim profesionálům v diplomacii a řeknete ano, podepišme takové prohlášení, anebo podpis odmítnete a pak říkáte, že jim nevěříte.

Ale neuvažoval jste nad tím, zvolit jiný způsob reakce nebo jiná slova?

To, co jsme tam napsali, nebo to, co tam bylo napsané, je pouze potvrzení toho, co v naší zahraniční politice platí od navázání diplomatických styků s ČLR.

Tušil jste už při podpisu, jaké budou reakce veřejnosti, nebo jste si to uvědomil, až když jste potom otevřel internet a noviny? A rozumíte jejímu rozhořčení, chápete, proč mnozí lidé nesouhlasí s těmi argumenty?

Z mého pohledu ten důvod, proč to vyvolalo takovou reakci, asi úplně nesouvisel s obsahem prohlášení, ale spíše celá věc posloužila jisté skupině, která nefandí panu prezidentovi, jako prostředek vyjádření nesouhlasu hlavně s kroky prezidenta republiky.

V tom vidíte hlavní důvod ohromného nesouhlasu s vaším prohlášením?

To si myslím, že byl hlavní důvod, proč se tato kauza takto rozjela. A samozřejmě, potom tam z mého pohledu velmi nešťastně promluvila kauza Brady.

Nemyslíte si, že svou roli hrálo to, že se lidé cítí občany svobodného státu a nechtějí se hrbit před žádnou mocností, třeba před komunistickou Čínou? Proč nějaké velmoci slibovat, že se my jako občané svobodné země nemůžeme s někým sejít, a pak se za to vlastně omlouvat?

Já těm argumentům rozumím. Na druhou stranu, když jsem si přečetl vyjádření dřívějšího britského premiéra Camerona v britské Dolní sněmovně, tak on de facto říkal to samé jako my, možná použil ještě kontroverznější výrazy. A určitě věděl, proč to on a Velká Británie dělají. Diskuse o diplomatických textech může být problematická, protože ne všichni mají zkušenost s takovými texty, se způsobem výraziva, které zaznělo například i v prohlášení. I to mohlo hrát v celé věci svou roli.

Ale rozumíte té vlně nespokojenosti?

Ano, rozumím, ale už jsem řekl důvody, jak si tuto nespokojenost vysvětluji. Každý stát má nějaké zájmy, to platí i pro Českou republiku. A pokud chceme spolupracovat, měli bychom zájmy jiných zemí respektovat. A to respektování neznamená, že automaticky souhlasíte s tím, jak ty zájmy odůvodňuje. Nechci to srovnávat, ale vezměte si, že Česká republika je velmi citlivá například na dekrety prezidenta Beneše. A je tady celá řada států a jiných hráčů, kteří na to mají jiný názor a tvrdí, že náš názor na dekrety není správný. Stejně tak Čína má nějaký názor na dalajlamu. My s tím nemusíme souhlasit, ale vzájemně se respektujeme.

Co nejrychleji musíme obměnit vládu. Potřebujeme oživit

V ČSSD jste těžce prohráli krajské a senátní volby a citelně zaostáváte za hnutím ANO v průzkumech veřejného mínění. Co s tím teď konkrétně děláte?

Nejdůležitější je teď rekonstrukce vlády, jak ji oznámil premiér (pozn. red. - rozhovor vznikl ve středu, premiér Bohuslav Sobotka mezitím oznámil dvě personální změny ve vládě). Já očekávám, že bude co nejrychlejší, aby se noví ministři mohli okamžitě věnovat svým úkolům. Zároveň probíhají v Lidovém domě analýzy volební prohry a já bych byl rád, aby na prosincovém zasedání ústředního výkonného výboru představilo vedení strany jasné priority, s čím půjdeme do posledního roku vládnutí.

Kdy jste naposledy mluvil s premiérem, radil se s vámi o změnách ve vládě?

Intenzivně spolupracujeme od doby, kdy jsem vedl dvě úspěšné volební kampaně. Mám u něj vždy otevřené dveře a mám pocit, že o mé názory stojí.

Co jste mu říkal?

Já jsem mu řekl, jak to vidím já, on mi řekl, jak to vidí on. Jak už jsem se zmínil, doporučoval jsem mu, aby změny ve vládě i určení programových priorit byly co nejrychlejší a vše bylo představeno na prosincovém zasedání ČSSD. Měl jsem pocit, že souhlasil.

Jste přesvědčený, že je dobré měnit ministry jen krátce před volbami? Navíc za situace, kdy koaliční partneři jasně říkají, že žádné změny dělat nepotřebují?

My se v ČSSD nemůžeme tvářit, že se nic nestalo. Musíme na to reagovat a jeden ze způsobů, jak oživit sociální demokracii, je i provést nějaké změny ve vládě. To, že hnutí ANO a KDU-ČSL odmítají změny u svých ministrů provést, je jejich problém, našel bych celou řadu jejich ministrů, kteří by potřebovali vystřídat. Když nechtějí, přebírají plnou zodpovědnost za to, co se například děje na ministerstvu dopravy.

Nesmíme být stranou sociálních dávek

Co kromě vládních personálních změn musíte v ČSSD udělat?

Sociální demokracie musí změnit svou image. Dostali jsme se postupně do pozice strany, která je vnímána jako strana sociálních dávek. 

A nejste?

ČSSD tady vždy byla hlavně pro lidi, kteří se živí prací. A my jsme tady od toho, abychom těmto lidem vytvářeli prostor, a případně, pokud neuspějí, aby také měli k dispozici solidní sociální síť. Mám pocit, že celá řada voličů od nás odešla, protože měla pocit, že pro ty, kteří pracují a chtějí se o sebe starat sami, děláme méně než pro ty, kteří na práci rezignovali.

A jak to chcete udělat, abyste neměli pověst strany sociálních dávek?

Musíme přijít s programy pro skupiny obyvatel, o kterých jsem mluvil. Typickým příkladem jsou mladé rodiny, kdy oba pracují, snaží se postarat o bydlení, zajistit rodinu. I pro ně chceme připravit zákon o sociálním bydlení. Myslím ale, že první problém je už v názvu, podle mě by se ten zákon měl jmenovat zákon o dostupném bydlení, aby bylo jasné, že jde také o bydlení pro rodiny, které pracují za průměrnou mzdu a potřebují se postarat o bydlení. Inspiraci můžeme hledat v Rakousku. Jezdím často do Rakouska, znám se s primátorem Vídně a myslím si, že v rakouském modelu můžeme hledat inspiraci.

Zkusíte tento zákon ještě změnit?

Myslím si, že na tomto zákonu je třeba začít pracovat asi znovu a koncepčněji. Zaznamenal jsem několik stovek připomínek, takže otázka zní, jestli je možné tyto připomínky vypořádat, nebo jestli by nebylo lepší s ním přijít znovu. Ještě do konce volebního období nebo jako s jedním z hlavních témat pro volby.

Takže toto je dost pravděpodobné?

Toto je můj názor, i koncepčně by si to asi zasloužilo nový pohled.

Musíme změnit atmosféru ve straně

Co dalšího ČSSD udělá?

Obecně by ČSSD měla být stranou, která se stará o bezpečnost, vzdělání, zdravotnictví. Pamatuji si, že britská Labour Party svého času přišla s heslem "více učitelů, více zdravotních sester, více policistů". Což si myslím, že je velmi dobrý slogan. To znamená zajistit vnitřní i vnější bezpečnost, v tom se nám daří, ať už jde o stavy policistů, nebo odměňování. To samé platí i pro učitele a zdravotníky.

Když mluvím s lidmi v ČSSD, poměrně často slyším stížnosti na to, že ČSSD je do určité míry ochromená a chybí jí lidé, kteří by pro stranu skutečně pracovali...

Úkolem vedení je stranu mobilizovat...

Ale jak to uděláte? Komě toho, že předseda ČSSD napsal dopis, kde mimo jiné mluví o malé pracovitosti?

Myslím, že je to hlavně o atmosféře. Stejně jako je tato vláda úspěšná, protože změnila atmosféru ve společnosti, tak stejně tak musíme změnit atmosféru v ČSSD. Musíme dát našim členům naději, musíme jim ukázat cíl, kterým je vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.

V krajských a senátních volbách těžce neuspěla i sociální demokracie ve středních Čechách, ve kterých jste součástí vedení. Cítíte za to spoluzodpovědnost? Co jste dělali špatně a proč například kandidovalo několik lidí spojených ještě s érou Davida Ratha?

I středočeská ČSSD musí projít obdobím sebereflexe. Neúspěch byl kombinací toho, že lidé ve středních Čechách chtěli změnu více než lidé v jiných krajích, navíc svou roli sehrál fenomén Starostů a nezávislých, kde jejich kandidát Vít Rakušan získal mnoho hlasů. Svou roli mohla hrát také demografie, kdy se z Prahy stěhuje do kraje stále více lidí, kteří volí jiné strany než ČSSD.

Ale nebyly důvody i jiné? Co třeba jména samotných kandidátů, proč jste nominovali právě je?

Ano, bylo to také o některých kandidátech, budeme se nad tím muset zamyslet.

A cítíte za to spoluzodpovědnost?

Cítím. Z několika stran jsem byl vyzván, jestli bych se nechtěl v kraji více angažovat, a proto budu kandidovat na předsedu středočeské ČSSD.