Zavřeme společně na chvíli oči a představme si následující scénář: do patnácti let se Evropská unie rozšíří o nové členy (může jimi být například Albánie, oficiální kandidát na členství, anebo Turecko). Ať už mezi novými členy bude kdokoliv, s největší pravděpodobností dojde k určité pracovní migraci v podobné míře, jaká nastala po přijetí států ze střední a východní Evropy.
Představme si nyní společně, že za prací k nám do vlasti dorazí padesát tisíc pracujících – to není ani závratně velké, ale ani zanedbatelné číslo. A teď si představme, že někteří z nově příchozích nechají doma rodinu s dětmi, v Čechách začnou čerpat dětské přídavky (podstatně vyšší než dětské přídavky v jejich domovině), a tyto přídavky budou vzápětí posílat zpět domů. "Jak je toto vůbec možné," začne se ozývat z různých koutů, "vždyť čeští daňoví poplatníci hradí přídavky na děti, které zde vůbec nežijí!"
Otevřeme nyní společně oči, probuďme se a uvědomme si, že toto je realita, která se už stala. Několik desítek tisíc lidí ze střední a východní Evropy, pracujících ve Velké Británii, praktikuje přesně to, co je popsáno výše. Protože britský sociální systém není nijak propojen se sociálními systémy v Evropě, je navíc těžko dohledatelné, zda rodiny těchto dětí nečerpají příspěvky též "doma".
Téma přeposílání dětských příspěvků je v UK jedním z pěti nejpalčivějších témat ohledně referenda o vystoupení z EU. Aby britským občanům vyšel vstříc, přišel David Cameron na bruselský summit s následujícím návrhem: "Dobrá, my budeme nadále vyplácet dávky pro děti nežijící v UK, pokud aspoň jeden z jejich rodičů pracuje zde. Budeme je ale vyplácet pouze ve výši, v jaké se vyplácí v zemi, ve které děti pobývají. Jinak samozřejmě, pokud někdo za prací přijede s celou rodinou, dostane normální britské dětské dávky jako kterýkoliv pracující Brit."
V Británii v současné době pobývá zhruba jen 45 tisíc občanů České republiky, z nichž praktikuje přeposílání dětských příspěvků naprosté minimum.
Je proto naprosto nepochopitelné, že si český premiér stoupl do čela V4 a celý víkend společně s panem Prouzou britskou nabídku nekompromisně shazovali ze stolu! Pan Sobotka jménem V4 tak dlouho tlačil na pilu, až nakonec dostal souhlas k přeposílání britských dávek ještě na čtyři roky (a pak už jen v české výši). V Británii mezitím vyšel nespočet článků, který poukazoval na český nekonstruktivní přístup – a bohužel, v některých případech jsme byli vykresleni jako "východoevropští žebráci o britské dávky". Jedna z nejhorších věcí je, že jeden z důležitých spojenců Davida Camerona, ministr spravedlnosti Michael Gove, po prvním dni rokování v Bruselu prohlásil, že už nebude dále čekat na výsledky a bude veřejně podporovat výstup Británie z EU – shrnuto podtrženo, nemohl už se na to trápení déle dívat.
Proč představitelé pobaltských států, jejichž občanů žije v UK mnohem více než například Čechů, nijak proti britskému návrhu neprotestovali? Komu svým chováním pan Sobotka pomohl? Valné většině poctivě pracujících Čechů v UK, kterých se přeposílání dětských dávek netýká, udělal obrovskou ostudu. Podobně zostudil zbytek České republiky, která teď bude v UK vnímána jako "mluvčí čerpačů dávek".
Bruselský summit se stal promarněnou příležitostí prezentovat naši zemi jako hrdou, soběstačnou a vstřícnou. České vyjednávání navíc bohužel nijak výrazně k obávanému brexitu nepřispělo, ba právě naopak. Doufejme společně, že nás v budoucnu bude reprezentovat premiér, který nám v zahraničí vytvoří pozitivnější obraz. A uvědomme si, že od teď budou všichni v Evropě očekávat podobnou vstřícnost i od nás: buďme připraveni se o náš sociální systém v budoucnu podělit podobným způsobem, jaký si pro pár set Čechů vydupal premiér Sobotka v Bruselu.
Autor studuje v USA na Massachusetts Institute of Technology, vystudoval University of London a pět let působil v UK ve finančním sektoru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist