Bohatí Češi letos opouštějí přímé investice do dluhopisů a akcií, většina volí raději fondy a investiční certifikáty. Vyšší částky investují do nemovitostí a půdy, kde vidí výraznější potenciál pro zhodnocení. Nevěří zlatu a komoditám obecně. Vyplývá to z průzkumu UniCredit Private Banking, který zahrnuje informace o téměř 2000 klientech privátního bankovnictví UniCredit Bank v ČR s disponibilním majetkem nad deset milionů korun.

Investiční preference českých milionářů se za poslední rok zásadně změnily. Dva ze tří dnes investují do fondů či strukturovaných produktů, zejména investičních certifikátů. S klesajícími výnosy tlumí své investice do dluhopisů. Přitom právě na ně loni sázela drtivá většina bohatých investorů. Letos dluhopisy nakupoval pouze každý třetí.

Klesá také oblíbenost přímého investování do akcií, hitem zůstávají pouze stabilní tituly jako například ČEZ. Pražská burza obecně v investování bohatých hraje spíše vedlejší roli, většina bohatých Čechů v ní nemá ani čtvrtinu svých peněz.

I když bohatí Češi investují po celém světě, na aktuální dění na zahraničních trzích reagují s rozvahou. "Když už naši klienti v souvislosti s prázdninovým poklesem akciových indexů svá portfolia upravovali, zaměřili se spíše na eliminaci rizika. Nezaznamenali jsme však žádné panické výprodeje," uvedl manažer investičních produktů UniCredit Bank Aleš Mátl.

Investice multimilionářů se nejčastěji pohybují v jednotkách milionů korun. Zatímco menší částky míří zejména do cenných papírů, vyšší investice často směřují do nemovitostí a v poslední době stále více do půdy. A právě zde vidí privátní klienti vysoký potenciál do budoucna. Více věří movití Češi jen investičním certifikátům. Prodej certifikátů navázaných na akcie předních světových firem a nejvýznamnějších akciových indexů za poslední rok vzrostl více než trojnásobně a tento trend pokračuje i dále. Naopak v blízké budoucnosti téměř žádný z nich nevidí růstový potenciál ve zlatě a jiných cenných kovech.

Každý desátý český milionář nakupuje umění nejen jako sběratel, ale také jako investor. Investuje do něj obvykle nižší částky do milionu korun. Moderní umění stále vede nad starším, Češi navíc jednoznačně upřednostňují domácí umělce. Mezi nejoblíbenější patří Emil Filla, Jan Zrzavý nebo Václav Špála.