Premiér Bohuslav Sobotka nezvykle ostře zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za vystoupení na akci Bloku proti islámu na Albertově. Sobotka v souvislosti se Zemanovým vystoupením mluví o xenofobní sektě, hnědé politice a šíření nenávisti. Překvapila vás premiérova nezvykle ostrá slova? Co podle vás tato nečekaná kritika znamená?

Zeman šíří nenávist, prohlásil premiér Sobotka. Co podle vás znamená tato nečekaně ostrá kritika?

Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Takhle to dopadne vždycky,když se někdo snaží současně zavděčit na více stranách.
Vladimíra Glatzová
Vladimíra Glatzová
managing partner, Glatzová & Co.
Jsem ráda, že se pan premiér vyjádřil takto otevřeně. Češi jsou jedním z nejxenofobnějších národů v Evropě. Svým přístupem si podrýváme pozici v rámci EU. Prezident by měl vést národ ke smířlivosti, nikoliv podporovat rasovou či náboženskou nenávist.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Premiér promluvil jako zodpovědný politik, který nemůže přejít mlčením sbližování hlavy státu s protidemokratickými proudy české politiky. Prokázal zdravý rozum, ale i odvahu – je totiž jisté, že Miloš Z. se bude mstít. Uvidíme, kam až zajde.
Pavel Franc
Pavel Franc
CEO Frank Bold, Rekonstrukce státu
Pokud premiér někoho začne nálepkovat výrazy „xenofobní sekta“, nedomnívám se, že to zrovna pomůže veřejné debatě. A ani se nedomnívám, že je možné něco takového tvrdit. Na druhou stranu je pravdou, že celá akce na Albertově nepůsobila vůbec dobře.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Předokládám, že premiérova ostrá kritika znamená, že že prezident šíří nenávist. Činí to slovy i tí že pózuje na tribuně se zástucii xenfobní sekty.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Někdo to konečně musel říci nahlas. Někdo, kdo je slyšet a někdo, jehož slova mají také politickou váhu. Udělal to dobře a jest teď čekat, zda se populistické vlny zastaví, nebo zda zesílí. Nelze vyloučit ani jednu z obou možností.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Myslím, že měl pan Sobotka zcela pravdu. Jsem ráda, že se konečně ozval jeden z lidí, které je slyšet.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Vzhledem k letargickému postoji pana premiéra na říjnovou kritiku našeho zacházení s imigranty jsou jeho aktuální slova zajisté milým překvapením. Jsem zvědav, jak razantně bude vystupovat proti xenofobním proudům uvnitř své vlastní strany.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Politik by se měl snažit společnost sjednocovat: pozitivním způsobem, a to i za nesnadných okolností, jimž nyní Evropa čelí. To je postoj, který od politiků očekávám a zároveň tento vzkaz ve zmíněném vyjádření premiéra Sobotky nacházím.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
ČSSD se premiérovým projevem začíná profilovat jako jediná politická síla, schopná zastavit nástup populismu, parazitujícího na strachu lidí, kterým je těžko se zorientovat v moderní komplikované společnosti.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Sobotka se začíná ukazovat jako podceňovaný politik. Ohrazení vúči Zemanovi vnímám jako chytré využití situace na politickém trhu, ne nutně jako výsledek přesvědčení. Přesto jsem rád, že to některý politik udělal, a ještě raději, že to byl premiér.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
Pro mne to je "jen" projev zdraveho rozumu a odpovednosti za to, co se u nas děje. A jaké to múže mít dúsledky. Myslím, že to pan premier musel udělat. I tak mu ale děkuji...
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Protože pohár přetekl. Premiér nesmí mlčet, když prezident provádí tak šílené performance s tak makábristickým komparsem, jak letos na Albertově. Premiér to pojmenoval, Miloš Zeman šíří nenávist. Tak to je.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Pan premiér se zřejmě domnívá, že okolnosti Zemanova vystoupení mu nabídly celkem solidní příležitost, jak se EU omluvit za vládní zpupnost ve věci kvót.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Nepídím se po příčinách, beru to, jak to přichází a jsem za to rád. Pan Sobotka opakovaně ukazuje, že je občas podceňován a že dokáže překvapit. V poslední době spíš příjemně.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nepřekvapila. Pan Sobotka je politik, který musí být ostrý a tvrdý, hraje o body. Jeho kritika mi však přece připadne zvláštní. Už dávno mohl být jiný, než je Zeman. Potěšilo mne, že v úterý přijal dobrovolníky a k projevu řekl to, co musel.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Dá se jen spekulovat, proč Sobotka s kritikou Zemana vystoupil až nyní. Je to ale jednoznačně dobrý signál pro všechny, kteří mají obavy z arogance moci.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Sobotka správně pojmenoval situaci. Pan prezident Zeman de facto legalizoval extremismus (nebo se o to pokusil), Bohuslav Sobotka jako předseda vlády se od takových věcí jasně distancoval.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Premiérova slova přesně ukazují, jaké jsou vztahy mezi oběma politiky a také nám říkají, jak strašlivé situace bylo Česko ušetreno, když se po posledních volbách podařilo eliminovat nastupující odpudivou prezidentskou vládu v podání Haška a Tejce.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Premiérova slova mě překvapila příjemně, i když nejsem jeho příznivkyní. Prezidentovy výroky opravdu šíří nenávist a staví naši zemi do divného světla. Části společnosti (již prezident považuje za většinu) se to možná líbí - ale zdaleka ne všem.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Premiér se tak měl vyslovit už dávno. Tentokrát se ovšem vyslovit musel, a to naprosto jednoznačně, protože kromě jiného nese odpovědnost i za to, jak Českou republiku vnímá svět.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Premiér umí překvapit pozitivně i negativně. Kritika Zemana je na místě a bylo to pozitivní překvapení, pokud ale poslanci ČSSD schválí senátem vykostěnou variantu zákona o registru smluv, bude to překvapení nemilé.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Premiér pojmenoval děsivou realitu. Čekal jsem od něj odmítavou reakci, ale ne až tak razantní. Jeho slova mě mile překvapila svou nekompromisní přesností a důrazem. Vlastně se mi strašně ulevilo. Jsem mu vděčný.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Přijemně překvapila. Byla to státnická slova, hájil dobrou pověst českého státu. Pokud by se premiér neohradil vůči roli, kterou prezident sehrál 17. listopadu, nemohl by se bez uzardění podívat do tváře ani zahraničním partnerům ani svým voličům.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Od smířlivého diplomata Sobotky to překvapivé bylo. Zemanova skvadra na Albertově byl cílený výsměch lidem, kteří se za prezidenta stydí. Ze zahraničí to ale vypadá horší, než to je. Sobotka se distancoval. Šéfem politiky je tu on, ne Zeman.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Nepřekvapila. Šlo o zásadní, principielní věc. Sobotka jako premiér velmi váží slova, až mu to mnozí vyčítají. Myslím, že i tato zvážil - a jsou úměrná situaci.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nepřekvapila a potěšila. Sobotka je stále nespravedlivě podceňován. Jeho "usmíření" s prezidentem byl nutný státnický krok, aby jejich rozepře neškodily státu. Na Albertově však Zeman překročil meze: tentokrát by státu škodilo, kdyby byl tolerován.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru