Tropické týdny a sucha s koncem prázdnin skončily, spotový kurz koruny k euru nadále připomíná leklou rybu ve vyschlé řece. Kurz si většinu doby hoví na 27,02, kde ho drží intervence ČNB. Centrální banka v červenci koupila do rezerv více než 1 mld. eur. Na první pohled to není tak moc. Pokulhává to za velkou intervencí v listopadu 2013 v objemu 7,5 mld. eur. Avšak připomeňme, že euro-koruna klesla k sedm-a-dvacítce až v druhé polovině měsíce a spotový kurz 27 pouze oťukával. V srpnu a září intervence velmi pravděpodobně zesílily. To naznačují klesající euro-korunové forwardy a nárůst devizových rezerv o cca 4,5 mld. eur v srpnu.

Důvody pro rostoucí aktivitu ČNB jsou nabíledni: kurz koruny je výrazně podhodnocený a efekt velké intervence 2013 se vyčerpal. Lidé z ČNB kurz koruny podhodnocený nevidí. Ale ať si kdo chce, co chce, říká – dosahuje-li země velkých obchodních přebytků a centrální banka intervenuje ve velkém – odkupuje ty přebytky do rezerv, mluví to samo za sebe.

Centrální bankéři rozhlašují, kudy chodí, že čas opustit obranu sedm-a-dvacítky ještě nenastal. A do druhé půlky příštího roku ani nenastane. Ekonomika hezky roste, trh práce se zlepšuje a mzdy zrychlují, ale pro ČNB to zatím není dost. Zvláště když se inflace nechce pořádně odlepit od nuly a levné komodity v příštích měsících inflaci nepodpoří. Představitelé ČNB vypadají ve svém přesvědčení hodně zakousnutí. Budou dost pravděpodobně chtít ukázat konzistentnost své politiky a držet se termínu exitu v druhé polovině 2016 či později.

Kurz euro-koruny by mohl v posledních týdnech na bednu v soutěži o nejlínější měnový pár. Zdání však klame a pod povrchem jsou velké tlaky, které se v posledních dnech projevily v hlubokém propadu korunových forwardů. Kombinace sázek na dřívější exit ČNB z obrany 27, omezené kapacity trhu tyto sázky vstřebat a probíhající intervence ČNB vedou ke skokovým změnám cen forwardů. Kurz na prodej/ nákup eura do korun za 1 rok byl v pondělí až 40 haléřů pod spotovým kurzem, tj. 26,63 vs. 27,03. Korunová sazba ve forwardech na 1M se na čas propadla dokonce až na -4% p.a., slovy mínus čtyři procenta. Tudíž, ČNB se nemusí zabývat, zda snížit svou sazbu do záporu, sazby jsou mnohem níže.

Intervence ČNB na trhu, pokračující závazek 27 do druhé půlky 2016 a skrytá volatilita euro-koruny dávají příležitosti pro importéry nakoupit eura na dalších 6-12 měsíců za kurz hezky pod 27.To se hodí, zůstane-li euro-koruna poblíž 27, ale zejména změní-li se skrytá volatilita ve skutečnou. Ta může přijít, vykoupí-li ČNB velkou část obchodního přebytku a současně rozkýve-li spotový kurz otevírání a zavírání pozic spekulantů. Zavírání neúspěšných sázek na dřívější exit bude znamenat nákup eur / prodej korun na trhu, ne z rezerv ČNB.

Spotový kurz euro-koruny těsně nad 27 a intervenující ČNB může působit uklidňujícím dojmem, jste-li exportér. Ale pozor, zdání klidu klame.ČNB podle slov Vice-Guvernéra Tomšíka poskytuje makro-zajištění zdarma a jak vidno, zatím slib drží. Až však přijde čas, že si ČNB svoje makro-zajištění rozmyslí, může být pekelně těžké zajistit budoucí prodej eur za kurz na hezkých úrovních. Sejdou-li se v příštím roce makro-data podporující exit z intervencí, velká poptávka po zajištění exportérů, sázky spekulantů na exit a velké intervence ČNB, forwardový kurz může jít hodně hluboko. Hlouběji než v posledních dnech. Pak už bude na zajišťování pozdě.

 

Miroslav Plojhar, Erste CorporateBanking