Když se Jean-Claude Juncker loni ujímal funkce předsedy Evropské komise, neskrýval svou ambici udělat z Evropské komise vlivného hráče. Nemohl tehdy tušit, že ve své první „zprávě o stavu unie“ bude mluvit takřka výhradně o jednom tématu – vlně uprchlíků a že se na tomto tématu ukáže, kdo má při jednání uvnitř Evropské unie rozhodující slovo.
Bývalý lucemburský premiér jako zkušený politik a přesvědčený stoupenec evropské integrace definoval současné slabiny Evropské unie, podle něj je v ní málo Evropy i málo unie. Potvrdil tak názor, který převažuje zemích jako Francie nebo Německo, že lékem na současné problémy je nikoliv méně, ale více další integrace.
Po zkušenosti s předluženým Řeckem to platí především pro eurozónu a z nynějších debat o přijímání běženců z oblasti Blízkého východu, hlavně Sýrie, je zřejmé, že se to bude týkat i zemí sdílejících schengenský prostor bez hraničních kontrol.
Řadu Junckerových argumentů a vzkazů nelze přehlížet, například když střední Evropě připomíná, kolik uprchlíků odtud našlo v minulosti útočiště v jiných evropských zemích. Nebo když země jako Srbsko či Albánie upozorňuje, že pokud nebudou přijímat uprchlíky, nemohou počítat, že by byly přijaty do Evropské unie. Varování doprovázely i přísliby, že těm, kdo musí nejvíce zvládat příliv uprchlíků, budou ostatní země Evropské unie pomáhat ze společné pokladny.
Ačkoliv se pozornost soustředila na téma uprchlíků, neměly by uniknout i krátké, a tedy zdánlivě nedůležité zmínky, například když předseda Evropské komise řekl, že daně z příjmů by se měly vybírat tam, kde ty příjmy vznikají. Stačí si připomenout, kolik firem podnikajících po celé Evropské unii daní své příjmy například v Irsku nebo Nizozemsku, aby bylo zřejmé, jak výbušné téma předseda Evropské komise nastolil.
O všem, co Jean-Claude Juncker ve své první zprávě o stavu unie řekl, však platí jedno: o tom, co se stane, jak a které z jeho návrhů, námětů, nápadů se uskuteční, rozhodnou členské země Evropské unie. V případě problému uprchlíků to vidět bude již brzy, příští týden na schůzce ministrů vnitra.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.