Vláda schválila návrh novely branného zákona, který by se nově týkal i žen. Potřebujeme však v dnešní době povinné odvody na vojnu?

Potřebujeme povinné odvody na vojnu?

Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Důvody, které k tomuto návrhu vedou, považuji za relevantní. Podstatnějším úkolem je však posílení profesionální armády,
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Myslím, že je by povinné odvody měly být. Historie se stále opakuje a bez výcviku větší armády než máme dnes, se těžko ubráníme.
Pavel Franc
Pavel Franc
CEO Frank Bold, Rekonstrukce státu
Určitě správný krok. Stačí se podívat na vývoj celosvětové demografické křivky (zvláště pak v Africe) a globální změny klimatu. Evropa míří do nejistých časů.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Samozřejmě jde o nesmysl. Na rozdíl od povinné veřejné služby, kde by se mnozí chlapci mohli též naučit číst, psát, počítat a vyměňovat si spodní prádlo.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Každej by měl umět aspoň trochu střílet a bránit se a naučit by se to měl dobrovolně. Kdo se to nenaučí, bude mít prostě jenom menší šance.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Milí čtenáři,
unaven příliš krátkým odpovídáním na příliš aktuální témata, k nimž mám stále méně úderných úsudků, bych se chtěl s Vámi s díky rozloučit :-)
SK
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Zásadně odmítán hysterii vyvolanou jestřáby.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Mír není navěky, i když válka se vede různými prostředky. Ukázat, že jsme ochotni svou vlast a demokracii hájit, je třeba.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Armádu je zapotřebí posílit, nevím ale, jestli by ji zástupy krátkodobých odvedenců spíše neoslabily. Určitě by pomohlo více dobře vycvičených profesionálů.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Jako "nábožensky postižený" jsem svou vojnu bral jako lehčí lapák. Ale i tak mi pomohla. Tady ale jde o něco jiného. Jsem jednoznačně pro!
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud nezavedeme bojové roboty a ani nepřestane platit moje Modrá knížka, je mi to jedno.
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Ne. Jsem pro rozšíření profesionální armády. Zájemců se určitě najde dost.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Pokud nemáme povinnou vojenskou službu, nepotřebujeme ani povinné odvody. Stát má jiné nástroje jak zjišťovat stav potenciálních civilních posil pro armádu.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Víc než o co jiného jde o to doložit, že spolu se spojenci jsme ochotni demokracii a další své hodnoty bránit. Šance na život v míru tak vzrostou, ne poklesnou.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Vláda neschválila povinný nástup na vojnu, jak si to pamatujeme - ale šanci pro armádu, aby věděli, kdo co může a nemůže. Připraveni být musíme, doba je zlá.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
Bezpečnostní situace se dramaticky změnila. K horšímu. Musíme na to reagovat, ale promyšleně a komplexně. Nepochybně to není součást této debaty právě dnes.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Doufám, že povinnou vojnu potřebovat nebudeme a že si vystačíme s profesionální armádou. Ale stojíme-li o naši zemi, měli bychom být připraveni ji i bránit.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ne,zbraně jsou tak sofistikované,že výuka vyžaduje mnoho času a narychlo sebraní branci by stejně tvořili jen "pohyblivý cíl".Ať armáda dělá nábory profesionálů
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jsem vojín absolvent v záloze, což vypráví o mém postoji k socialistické armádě. Přesto soudím, že pár měsíců je užitečných. Pro některé i na odvyknutí drogám.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
V současné mezinárodní situaci to nezní jako úplně špatný nápad. Ale uznávám, že kdyby se odvody týkaly mě nebo mně blízkých lidí, možná bych změnila názor.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Povinné odvody na vojnu byly (a byly by znovu) jednou z nejperverznějších součástí státu. Zažil jsem na vojně případy hnusné šikany, degradace lidí a zvůle.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru