Rýsuje se nám tady v Praze další nepěkná potíž pro Andreje Babiše. Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, kterou si tu šéf Agrofertu, financí, vládního ANO a několika médií úspěšně nasadil, se mu poněkud uklikla. Omylem poslala několik e-mailů do opozičního klubu TOP 09 a byly to e-maily, kterými se moc chlubit nechtěla.
Případ zveřejnil on-line deník Neovlivní.cz a jde zhruba o toto: ještě za legendárního primátora za ODS Pavla Béma uzavřela Praha s firmou Copa Retail smlouvu o pronájmu Škodova paláce. Pochopitelně nevýhodně pro město, vždyť to bylo za Béma. Magistrát se o výši nájemného soudí, chce ho snížit, v lednu prohrálo část sporu a současné vedení v čele s Krnáčovou se chce dohodnout na smíru. A tady se začíná odvíjet aktuální příběh - v prosinci se Krnáčová schází se zástupkyní vlastníka Škodova paláce paní Abogail Schaefferovou. Zbylé vedení města o tom neví. A neví ani o obsahu následných e-mailů, které si dámy posílaly.
V e-mailech si primátorka s protistranou píše o “dohodě”, jejíž součástí je mimo jiné i to, že Praha vymění své právní zástupce ve sporu. Vlastník Škodova paláce navrhuje mezi jinými kancelář Kocián Šolc Balaštík. A hele, 10. března se kancelář Kocián Šolc Balaštík stává právním zástupcem města. Tady by příběh mohl skončit, ale nekončí. Primátorka se vymlouvá a nechápe, že by něco udělala špatně. Dělá přesně to, co "oni", obyčejní přistižení čeští politici.
Přísně vzato, výběr zmíněné kanceláře nemusí být vůbec špatný. Jde o jednu z prestižních právních firem. Průšvihem je způsob, jakým jí Praha zakázku přidělila. Vzhledem k tomu, že už létají první trestní oznámení, tak se detaily možná i někdy dozvíme. Už dnes ale stačí fakt, že takhle potutelně, jak to udělala Krnáčová, se zakázky domlouvat nesmějí. To je přesně to, co Krnáčová a billboardy ANO slibovaly, že dělat nebudou.
Krnáčová neměla sama co domlouvat řešení sporu, kde jde o 200 milionů ročně. Určitě ne neoficiálně bez vědomí ostatních radních. Už vůbec se takhle nesmí domlouvat “mechanismus”, jak má celá věc projít přes orgány města. I když pak radní svého právního zástupce skutečně vybírali ze tří advokátních kanceláří, to, že se nakonec trefili do “doporučené” firmy, už nikdy nebude vypadat čistě.
Tak velké potíže nemůže Babiš zrovna v Praze potřebovat. Určitě ne, až přijdou nějaké další velké volby.
Nejpopulárnější politik Česka už ví, že si umí svým středně těžkým populismem snadno získat pasivnější a málo vzdělané voliče. Jestli se chce ale dlouhodobě udržet na prvním nebo třeba druhém místě průzkumů a volebních výsledků, bude se muset naučit pravidelně získávat i voliče vyšší střední a třeba i nejvyšší třídy, kteří lépe prokouknou absenci osobností, názorů a stylu. A ti všichni se dají najít nejvíc ve velkých městech. A především kde? Především v Praze.
Jenže tady má Babiš jako hlavního reprezentanta paní, která buď nemluví vůbec, nebo říká tak sprostá slova, že je sem nelze napsat, nebo se rozčiluje, ale není jasné proč, nebo nemá program a která se hlavně začíná až příliš chovat “jako oni”. A takové ANO přece vůbec nechce být, že.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist