Ten popis jste v různých variacích asi slyšeli mnohokrát. Přesto je nutné na to neustále poukazovat. Současná společnost je mnohem horší než všechny před ní, což vzhledem k předcházející normalizaci v podstatě ani nedává smysl. Ale je to tak.

Relativizace hodnot smazala i poslední jistoty. Nesměje se tomu ani Tomáš Halík, který přitom o humoru napsal několik článků. Egyptolog Bárta a geolog Cílek rovnou očekávají konec světa, který přijde brzy, později nebo nikdy - těžko říct. V “dnešní době” se už nedá spolehnout ani na apokalypsu.

Jistě se shodneme - alespoň my slušní a normální lidé -, že bývalo tradicí vodit děti za staršími lidmi, kteří jim předávali ponaučení, na která během svého života přišli. Nebo o tom alespoň někde slyšeli. Děti, vyděšené stařeckými příběhy plnými zmaru, hladu a beznaděje, se pak po zbytek života raději chovaly slušně.

Dnešní děti mají život o mnoho těžší. Ať už udělají cokoli, jejich hipsterští rodiče budou vždy o krok napřed - víc cool a víc trendy. Doba, kdy nejistého pubescenta ztrapňovali nemožní rodiče, je nenávratně pryč. Dnes naopak rodičům hrozí, že jejich děti nestíhají trendy, které ještě ani nevznikly. Co může být horšího, než když má vaše máma vtipnější statusy než vy?

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tuhle generační propast obvykle překrývali blahosklonní prarodiče, kteří se pomocí vnoučat mstili svým nevděčným dětem. Bohužel ani na tohle se nedá spolehnout. Dnešní prarodiče nerozdávají pod stolem bonbony a stokoruny na přilepšenou ani nostalgické historky ze života za T. G. Masaryka. Naopak. Neváhají dokázat, že všechna existující pravidla jsou jen mostem nad propastí, přes který už oni dávno přetančili na druhý břeh. Často opakovaně.

Senior Miloš Zeman neváhá dokázat, že toho za večer vypije víc než celá diskotéka. Bez mrknutí oka se naveze do handicapovaných a jako bonus vymyslí “superholokaust.” Je těžké s ním soupeřit, nicméně jeho oddaný přítel, který vlastní nejznámější bazén v celé republice, zkusil kontrovat veselou selfie z koncentačního tábora.

Snad nemluvím jen za sebe, ale musím se přiznat, že jsem generací dnešních šedesátníků a sedmdesátníků zděšen. Mí souputníci “dřou” v open spacech pod bičem nadnárodních korporací a po večerech ventilují svou originalitu vytvářením uměleckých artefaktů z plastových lahví. To vše jen proto, aby zachránili průběžný důchodový systém.

Nihilismus a ničím nekontrolovaný hédonismus dnešních seniorů je pro mou asketickou generaci bolavým políčkem do tváře. Zatímco si pořizujeme hypotéky na garsonky v paneláku, abychom podpořili mýtické HDP, současní senioři podrývají složitě budovaný řád nadměrnou konzumací LSD. Kdyby dnes Božena Němcová psala znovu Babičku, nejspíš by brala pervitin a vnoučky by učila mluvit vulgárně a pít na ex, zatímco by Viktorka tančila u splavu na MDMA v rytmu ironického postelectro trash swingu.

Takže by to vlastně byla mnohem lepší kniha.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se