Národní divadlo je ve varu – nový šéf Činohry, Daniel Špinar, se chystá proměnit herecké osazenstvo, které by lépe naplňovalo představy o současném divadle, a to nemůže nikoho nechat klidným. Člověk by řekl, že tak to chodí všude, když přijde nový šéf, leč herecký ansámbl, to je přece jenom něco jiného. Jde o těleso svého druhu: zkušenosti, zásluhy, tradice Národního divadla, to všechno se teď objevuje v diskusích na téma, zda se Špinar nechová neuctivě, ba dokonce kacířsky.

Otázka je to legitimní, připomeneme-li si, jak do celé debaty vstoupil ministr kultury Daniel Herman. „Já nemohu hovořit do personální politiky, ale přece jenom, je to zlatá kaplička, a ta není stavěna na nějaké experimenty. Měla by se tu hrát spíše klasika, protože do zlaté kapličky jezdí i lidé zvenku, zdaleka.“

Zlatá kaplička, to je posvátný prostor, a v posvátném prostoru se podle ministra kultury evidentně především chrání zaběhaný rituál a kult, které nesmějí být narušeny nějakými experimentálními novotami.

Větší nepochopení už ministr kultury nemohl prokázat. Má-li být Národní divadlo živým prostorem, pak se v něm podobně jako na jiných, podobných scénách světa nesmí nic konzervovat. Má-li být divadlo „národním“, pak by mělo národu předvádět, co se děje ve společnosti právě teď, a to nikoli prostředky, jazykem a postupy z minulého a předminulého století, nýbrž současnou mluvou a výrazy. Společnost ani divadlo neumřely před padesáti, dvacet, sto lety, ale žijí, jak naznačuje i název jednoho televizního pořadu o divadle.

Herman navíc fixuje úplně scestnou představu o tom, že Špinar je nějaký experimentátor, vyjíždějící z hlavních kolejí současného divadla. Ale Špinar je jen specificky přemýšlející vizuální režisér, který nedělá nic jiného, než že svébytným způsobem čte divadelní texty, včetně Hermanem vzývané klasiky. Na jeho inscenacích není vůbec nic experimentálního.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kromě toho by pan ministr měl vědět, že Národní divadlo není jen „zlatá kaplička“, ale i Nová scéna či Stavovské, zkrátka, že i v jiných prostorách Národního se dělá divadlo a že v těch menších a jiných než kamennědivadelních se asi pracuje jinak než na velkém jevišti historické budovy. Ale ani tam není žádný důvod k pietě, ani tam nemají být představení, která se nesnaží nově, protože dnešně divadelně tvořit. Není to žádná posedlost novým, nýbrž potřeba života, který nikdy nemůže žít jen z minulé slávy, jak to často slýcháváme právě o Národním, naplněným duchy velkých herců.

Daniel Herman by jako ministr kultury měl spíše vyzvat ke konci hysterie, popřát Danielu Špinarovi úspěch v práci a také konečně přestat používat ten otřelý a vyprázdněný obrat „zlatá kaplička“. Nic takového už Národní divadlo dávno není, a ani nemůže být. Ale mělo by zůstat „národním“, tedy místem, kam se všichni budeme rádi chodívat dívat na to, co vlastně pod nánosem každodennosti žijeme, co nás trápí, co přehlížíme a o čem bychom měli přemýšlet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru