Po pravdě řečeno si nemyslím, že by kterákoliv nově sestavená vláda mohla během prvního roku působení předvést nějaké mimořádné výsledky. Obzvlášť pokud se jedná o vládu koaliční, což znamená, že se spousta úsilí propálí na hledání kompromisů, na kterých se jednotlivé strany dokážou shodnout.

Z reálné praxe ve firmě vím, jak je těžké vybudovat akceschopný tým, za kterým jsou vidět reálné výsledky. A to přitom mám výhodu, že si manažery můžu pečlivě vybrat ve výběrových řízeních. V politice je to mnohem těžší. Voliči na základě dojmů a pocitů, které jim vtisknou média a reklamní agentury, vyberou naprosto nesourodou množinu, která má problém shodnout se navzájem. Proto si myslím, že za úspěch Sobotkovy vlády lze považovat už jen to, že první rok fungovala bez výraznějších škobrtnutí a vnitřních krizí. Rád bych věřil, že si jednotliví ministři vybrali kolem sebe schopné a loajální lidi a že se teď dočkáme více dokončeného než rozvrtaného.

SPECIÁL: Osobnosti hodnotí rok vlády

Osobně si myslím, že vláda by se neměla přímo angažovat v byznysu. Měla by pro něj však připravit jednoznačné a srozumitelné podmínky. Tím mám na mysli jasnou a dobře srozumitelnou legislativu, která se bude v praxi prosazovat, nikoliv různě obcházet. Dále bych vládě přál, aby se jí dařilo srovnat příjmy do státní pokladny s jejími výdaji. Já osobně považuji život na dluh za nemravnou ostudu. Naopak si myslím, že by bylo rozumné spořit, protože kumulování dluhů nemůže skončit jinak než špatně.

Fandím záměrům, které se snaží prosadit ministr Babiš. Je skutečně potřeba, aby na jedné straně všichni v tomto státě platili řádně daně a aby na druhé straně nedocházelo ke kolosálním únikům. Naopak bych zmírnil v oblasti výběrových řízení na cokoliv ve státní správě. Tato původně dobře myšlená instituce se ukazuje jako kontraproduktivní a věci, které už mohly být dávno vyřešeny, se vlečou, nebo uvázly ve slepé uličce.

Držím tedy do dalšího roku palce.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se