Kdybych četl jen noviny nebo poslouchal zprávy, měl bych z vlády dobrý pocit. Lidé věří v budoucnost, utrácejí, ekonomika roste, vytratila se protikorupční témata, jako kdyby se přestalo krást. Krade se dále, ač mnohem opatrněji, neboť zákony zůstaly stejné, a to i přes sliby této koalice. Ano, jde zejména o zákony Rekonstrukce státu, ke kterým se před volbami koaliční strany zavázaly.

Jako podporovatel této aktivity sám oznámkuji přístup lídrů koaličních stran, jak se staví ke svým předvolebním slibům - zda upřímně, jaké mají vědomosti a jak aktivně zákony prosazují.

SPECIÁL: Osobnosti hodnotí rok vlády

Začnu u pana Babiše. Je fér říci, že jsem jeho podporovatel. Věřím mu, že nepřišel krást. Jak mu to jde? Těžkopádně - sbírá zkušenosti i kvalitní lidi. Principy Rekonstrukce státu si vzal jako svůj program. V té době vlastně ani žádný jiný neměl, neboť v byznysu vám stačí jen základní strategie. Aktivně bohužel začal prosazovat Rekonstrukci státu až po komunálních volbách. Známky: upřímnost 1, vědomosti 3, píle nyní 1, dříve 2.

Pan Bělobrádek svou stranu nezrodil, bohužel jen resuscitoval, a to s mnoha špatnými vlastnostmi, které měla dříve. Neodclonil vliv starých straníků, jako je pan Jan Kasal, který aktivně brojil proti principům Rekonstrukce. I pan Bělobrádek je osobně značně pasivní. Známky: upřímnost 3, vědomosti 1, píle 3.

Pan Sobotka sice částečně odclonil vliv nejnegativnějšího muže strany Michala Haška, ale nikoliv desítky lobbistických vlivů, které prostupují stranu a které se probouzejí nejen na sjezdech strany, ale kdykoliv, když je něco potřeba zajistit nebo zaříznout. Pan Sobotka se chová vůči Rekonstrukci jako slizký had. Tváří se, že ano, ale nakonec jeho lidé dělají vše, aby ne. Známky: upřímnost 4, vědomosti 1, píle 3.

Tato vláda není špatná, jen se stále nevymanila z vlivu skupin, které si principy Rekonstrukce, to jest zejména vyšší formu transparence, nepřejí.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se