Odpověď na otázku je tentokrát jednoznačná – ne. Pro politiky bude vždy lákavá myšlenka financovat veřejné investice zlepšující dopravní infrastrukturu, občanskou vybavenost nebo životní prostředí. Většina voličů bude souhlasit s investicemi zvyšujícími kvalitu života, ať už je to opravená cesta, chodník nebo centrum města. I po 25 letech transformace existuje v těchto oblastech obrovský deficit – podinvestovanost z předchozích 60 let. Vždy bude shoda ve společnosti, že naše silniční síť by měla mít podobu té německé a železniční např. francouzské nebo japonské.
Jak ovšem ukazuje zkušenost zemí jako je Řecko, Španělsko nebo Portugalsko, které si „užívaly“ nízkých nominálních úrokových sazeb a v určitém období dokonce záporných reálných úrokových sazeb k „dělání svých občanů více šťastnými“, nemusí být cesta zvyšování dluhu ani v tak příznivém období ideální volbou. Cílem veřejných investic není postavit dálnici, kterou ale následně díky vysokému mýtnému nikdo nevyužívá a nevyrostou kolem ní nové výrobní kapacity.
Dluhovou aritmetiku zvládnou i děti se znalostmi ze základní školy. Na jedné straně čitatel – dluh, na straně druhé – jmenovatel – HDP. Je zřejmé, že jakákoliv investice zvyšující budoucí HDP nedělá problém s udržitelností rozumné míry poměru dluhu k HDP. Pokud ale jmenovatel – HDP roste pomalu nebo vůbec tak se růst dluhu vždy projeví ve zhoršení pohledu investorů (ratingu) na danou zemi. Pokud tedy ekonomové očekávají, že růst jmenovatele - HDP se nevrátí k potenciálním růstům před krizí, měli by být politikové velice opatrní se zvyšováním čitatele – dluhu. Při nízkých mírách růstu se v budoucnu snížení poměru dluhu k HDP dá dosáhnout pouze zvyšováním daní nebo snižováním výdajů. Před jakoukoliv veřejnou investicí by tedy měly být položeny tyto základní otázky: Může daná investice zvýšit atraktivnost regionu pro soukromé investory a zprostředkovaně tak pro příliv produktivních a prorůstových investic? Vytvoří investice pracovní příležitosti i v dlouhém období a ne jen v průběhu jejího budování? Bude mít stát dostatek zdrojů i v budoucnu na udržování a obnovu původních investic? Nedojde k efektu vytlačení soukromých investic těmi veřejnými?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist