Tomáš Halík v LN odsoudil týdeník Charlie Hebdo s tím, že mu karikatury „silně připomínají“ antisemitské malůvky. Má podle vás úcta k druhým větší hodnotu, nebo je svoboda slova nedotknutelná?

Mohou se karikatury v rámci svobody slova trefovat do posvátných symbolů, nebo existuje určitá mez?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Není,kdo by mohl cenzuru dělat,kromě autorů (a čtenářů),kteří ctí nebo nectí city druhých.Problémem je,pokud islámské symboly jsou jediné,do nichž se trefují..
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Úcta k druhým má přednost před "divokou" svobodou slova. Někde se na to dbá - zkuste si z Afričana utahovat, že je černý....
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Jakékoliv náboženství obsahuje tolik legračních prvků, že si nic jiného než satiru nezaslouží. A někdo tu práci svobodně dělat musí. Bůh ho k tomu stvořil, ne.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Naše civilizace stojí a padá NEÚCTOU k samozvaným autoritám. Vše náboženské je lidské, a proto lidsky nedokonalé, a proto kritizovatelné, třeba i sarkasticky.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Předplatitelem Charlie Hebdo se dozajista nestanu. Ve svobodné společnosti ale - samozřejmě! - musí být prostor i pro něj.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Humor občas smrděl válkou a mocí, někdy voněl disidentstvím proroků. Nejkvalitnější je židovská legrace ze sebe sama. Ale: Svoboda výrazu se s úctou nevylučují!
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Symboly víry, jako je Kristus či prorok Mohamed bych nekarikovala, abych se nedotkla citů věřících. Svobodu slova mohu zachovat i jiným kresleným vyjádřením..
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Karikatura stejně jako vtip je nadsázka vyjadřující autorův názor. Svobodné vyjádření názoru je atributem demokracie, který je třeba ctít a hájit.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Teď je nutno se jednoznačně postavit na stranu svobody slova. O vkusu těch, kdo ji užívají, debatujme později. I potom rozlišme mezi nesouhlasem a zákazem.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Žádné meze neexistují, nastavujeme si je sami. Jsem jednoznačně pro svobodu slova. I svobodu kresby, svobodné umění. Ale samoúčelné zesměšňování rád nemám.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Svoboda slova (i kresleného) je nezpochybnitelná, ale patří k ní vědomí, že slovo má obrovskou sílu a moc.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Svoboda slova, jak ji chápe ten časopis, může být nedotknutelná, ale jinou hodnotu nemá. Úcta, tolerance, sbližování mají stejnou hodnotu plus něco k ní, ne?
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru