V českém mediálním prostředí existuje mimořádně populární figura. „Počkám si, co napíšou všichni ostatní, a pak napíšu pravý opak.“ Publicita, citovanost, hodinová sláva zajištěna. Tentokrát se neobsazené pozice „proti všem“ ujal Tomáš Halík.

Katolický kněz, intelektuál, držitel Templetonovy ceny se v Lidových novinách svěřil, že on by si nikdy odznáček „Je suis Charlie“ nepřipnul, protože, jak píše: „Když jsem viděl „karikatury“ časopisu Charlie Hebdo, silně připomínající znevažující obrázky Židů v antisemitském tisku, vnímal jsem je nejen jako urážku posvátných symbolů tu islámu, tu křesťanství, nýbrž také jako porušení zásadní hodnoty naší kultury, kterou je úcta k druhým – hodnoty, která není nižší než svoboda tisku.“

Proč by mělo být právě náboženské přesvědčení a jeho možné důsledky a slepé uličky uchráněno od karikatury, na rozdíl třeba od přesvědčení politického nebo jinak kulturně-sociálního, Tomáš Halík blíže nevysvětluje.
Nemohu ho k tomu nutit. Jen přiznám, že je mi bližší postoj nositele literární Man Bookerovy ceny Salmana Rushdieho, který v reakci na pařížský masakr napsal, že náboženství, stejně jako každá ideologie, musí v otevřené společnosti akceptovat kritiku, karikaturu a... ano, i drsný výsměch.

Horší je, že si Halík ve svém odsudku Charlie Hebdo pomáhá tím, že mu karikatury „silně připomínají“ antisemitské malůvky. To je hned dvojí faul.

Zaprvé formální: Když řekneme, že nám něco „silně připomíná“ cokoli, umožňuje nám to vsugerovat čtenáři asociaci, z níž se ale zároveň můžeme kdykoli vyvinit, protože každému, kdo by chtěl naši úvahu logicky domýšlet, může říci, že jsme to vlastně tak úplně nemysleli. Tento diskurzivní postup má v oblibě vedle Tomáše Halíka například Miloš Zeman.

Druhý faul je obsahový: „Antisemitské malůvky“, k nimž Tomáš Halík karikatury pařížského časopisu přirovnává, vždy útočily na slabé a bezbranné. Bylo to kopání do budoucích obětí, nic než přímá příprava kremačních pecí. Militantní islamisté ale nejsou slabí a bezbranní. Terorista není oběť. Karikatury Charlie Hebdo neútočily na islám, ale na jeho zrůdnou aplikaci, proti které mimochodem není imunní žádné náboženství. Ani Halíkovo a moje.
Smích je vždy obrana před zlem. Předpokládám, že se Tomáš Halík nechce ani vzdáleně podobat postavě mnicha Jorgeho z Burghosu z románu Umberta Eca Jméno růže, který chtěl zabránit zveřejnění Aristotelovy knihy pojednávající o smíchu za jakoukoli cenu, protože smích se podle něj neztotožňoval s důstojností víry.

Jak upozornil ve Washington Post politolog Fareed Zakaria, fundamentalismus je rizikem každého náboženství. Za pozornost podle něj stojí, že v Koránu se tresty za blasfemii, rouhačství, o kterém implicitně Halík píše, nevyskytují. Jsou až záležitostí pozdějších interpretací. Zato ve Starém zákoně najdeme přímý návod k trestům pro ty, kdo zlořečí jménu Hospodinovu. Dalo by se říci: Ještě že Ježíš vyzývá v Novém zákoně k lásce a toleranci.
Pokud jde o svaté texty, vždy jde o to, kdo s nimi zachází, ne o texty samotné. Proto je dobré, když mezi vykladači převažují nikoli fundamentalisté, ale lidé se smyslem pro humor, sebeironii a nadhled. Takový nadhled, který zabrání tragédiím. Včetně těch, že se někdo tváří v tvář hrůzám podobným pařížskému útoku začne dopouštět ohřívání vlastní polévky, relativizací všeho druhu, zkrátka všeho, k čemuž se jinak rozumný až osvícený Tomáš Halík tentokrát nebezpečně přiblížil.

Co s tím? Kdybych byl karikaturista, nakreslil bych jako formu piety za mrtvé kolegy z Charlie Hebdo parafrázi nápisu z pražských zdí roku 1968. Tehdy se tam psalo „Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil“. Na mé kresbě by bylo: „Ježíši, probuď se, zbláznil se Halík.“ Ježíš by to, domnívám se, vzal s humorem.

Ale snad jsem úplně vedle, snad se Tomáš Halík také směje, snad svůj text pro Lidové noviny psal jen a jen pod vlivem epigramu Karla Havlíčka Borovského: „Není nad původnost, každý po ní touží, lidé chodí přes most, to já půjdu louží.“

Ale vymáchal se pořádně, Halík jeden, jen co je pravda.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru