Litva se s příchodem Nového roku stala součástí eurozóny, a následuje tak příkladu ostatních pobaltských „sousedů“ Estonska a Lotyšska. Připomeňme, že všechny země Evropské unie kromě Británie a Dánska jsou povinny euro přijmout a je jen věcí diskuse a vyjednávání kdy.

Rozhodla se Litva podle vás z hlediska načasování ekonomicky rozumně? Ekonomický růst v Litvě ve výši 1,3 procenta HDP je o desetinu procenta vyšší než u baltských sousedů a je samozřejmě dramaticky lepší, než je celkový růst eurozóny. Inflace ve výši 0,4 procenta je zase o fous vyšší, než je průměr v eurozóně, což možná není v době deflační hrozby maličkost.

Lze rozhodnutí Litvy vnímat pouze ekonomicky? Pro baltské země jde přece z hlediska psychologie také o faktor bezpečnosti a symbol geopolitické sounáležitosti se Západem.

Otázky pro tento týden z toho vyplývají následující: Co znamená rozhodnutí Litvy pro Polsko a Českou republiku a jejich vyhlídky na členství v eurozóně? A není chybou vstoupit zrovna v době, kdy trhy znovu začínají spekulovat o odchodu Řecka a kdy se začíná diskutovat o odpouštění dluhů? 

Grafiku zvětšíte kliknutím:

Zobrazování obrázku