Když minulou středu schválila Poslanecká sněmovna návrh státního rozpočtu na rok 2015, kdo si v předvánočním shonu uvědomil, že se jde o první rozpočet se sociálně demokratickou účastí po dlouhých osmi letech. Jakým je tedy tento první, skutečně vlastní, rozpočet současné vládní koalice s účastí ČSSD?

Troufám si říci, že je rozpočtem dobrým, spravedlivým a vyváženým.

Vyváženým v tom, že rozumně podporuje jak ekonomický růst, tak i růst příjmů občanů a jejich zaměstnanost. Není vůbec náhodou, jej podpořili jak zaměstnavatelé, tak i odbory a kraje, což je v českých podmínkách naprosto unikátní. Navíc přichází do roku, kdy se projeví změny, které ze svého předvolebního programu prosadila ČSSD. Snížení daní na léky, knihy a dětskou výživu přinese úlevu peněženky důchodců a rodin s dětmi. Zvýšení průměrného důchodu o 200 Kč, znovuzavedení daňového odpočtu u pracujících důchodců pomůže této skupině občanů těžce zkoušené pseudoreformami předchozí koalice. Zrušení zdravotnických poplatků, prosazení porodného na druhé dítě ve výši 10.000 korun či zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, ale také podpora výstavby a rekonstrukce mateřských škol, to vše bude znamenat méně existenčních starostí.

Nebyli to však pouze důchodci a rodiny s dětmi, které přímo postihly tzv. reformní experimenty předchozích vlád. Platy v celém veřejném sektoru byly předchozími vládami výrazně zatlačeny do reálného poklesu. Vládní koalice schváleným rozpočtem jasně deklaruje, že v této restrikci nebude dále pokračovat. Pro příští rok se zvýší finanční objem určený pro růst platů o 3,5 %. Příznivá situace v plnění letošního rozpočtu umožnila, aby se ve velké části veřejných služeb zvýšily platy již od letošního listopadu. I díky tomu všemu je tento rozpočet maximálně spravedlivý.

Tím, že současná vládní koalice zrušila připravované zavedení jednotného inkasního místa, si vytvořila nejen podmínky pro sestavení smysluplného rozpočtu na příští rok, ale zároveň zabránila faktickému poklesu čistých reálných mezd. Pokud by od 1. 1. 2015 platil zákon 458/1991 Sb. o jednotném inkasním místě v nezměněné podobě, začali by zaměstnanci platit navíc 2 % z hrubé mzdy ve prospěch zdravotního pojištění, což na průměrné mzdě činí zhruba 6 000 Kč ročně navíc. Pro mne osobně je však velmi důležitý fakt, že všechny tyto priority budeme realizovat souběžně s poklesem deficitu o 20 miliard menším, než plánovala pro příští rok Nečasova vláda a o 12 mld. lepším, než byla letošní predikce, a to aniž bychom museli zvyšovat daně. I největší škarohlíd by měl uznat, že právě tohle je na rozpočtu pro rok 2015 dobré…

Navzdory sýčkování těch, kteří v minulých devíti letech vyráběli deficitní a nerůstové rozpočty, byl pro příští rok předložen a schválen dobře vypracovaný plán. Rozpočet, který vyváženě a spravedlivě propojuje prvky směřující k další nápravě veřejných financí s opatřeními, zlepšujícími celkové ekonomické a sociální prostředí České republiky.

Je prvním z řady rozpočtů, kterými sociální demokracie plní své sliby dané voličům.

 

Autor je předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se