Když minulou středu schválila Poslanecká sněmovna návrh státního rozpočtu na rok 2015, kdo si v předvánočním shonu uvědomil, že se jde o první rozpočet se sociálně demokratickou účastí po dlouhých osmi letech. Jakým je tedy tento první, skutečně vlastní, rozpočet současné vládní koalice s účastí ČSSD?

Troufám si říci, že je rozpočtem dobrým, spravedlivým a vyváženým.

Vyváženým v tom, že rozumně podporuje jak ekonomický růst, tak i růst příjmů občanů a jejich zaměstnanost. Není vůbec náhodou, jej podpořili jak zaměstnavatelé, tak i odbory a kraje, což je v českých podmínkách naprosto unikátní. Navíc přichází do roku, kdy se projeví změny, které ze svého předvolebního programu prosadila ČSSD. Snížení daní na léky, knihy a dětskou výživu přinese úlevu peněženky důchodců a rodin s dětmi. Zvýšení průměrného důchodu o 200 Kč, znovuzavedení daňového odpočtu u pracujících důchodců pomůže této skupině občanů těžce zkoušené pseudoreformami předchozí koalice. Zrušení zdravotnických poplatků, prosazení porodného na druhé dítě ve výši 10.000 korun či zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, ale také podpora výstavby a rekonstrukce mateřských škol, to vše bude znamenat méně existenčních starostí.

Nebyli to však pouze důchodci a rodiny s dětmi, které přímo postihly tzv. reformní experimenty předchozích vlád. Platy v celém veřejném sektoru byly předchozími vládami výrazně zatlačeny do reálného poklesu. Vládní koalice schváleným rozpočtem jasně deklaruje, že v této restrikci nebude dále pokračovat. Pro příští rok se zvýší finanční objem určený pro růst platů o 3,5 %. Příznivá situace v plnění letošního rozpočtu umožnila, aby se ve velké části veřejných služeb zvýšily platy již od letošního listopadu. I díky tomu všemu je tento rozpočet maximálně spravedlivý.

Tím, že současná vládní koalice zrušila připravované zavedení jednotného inkasního místa, si vytvořila nejen podmínky pro sestavení smysluplného rozpočtu na příští rok, ale zároveň zabránila faktickému poklesu čistých reálných mezd. Pokud by od 1. 1. 2015 platil zákon 458/1991 Sb. o jednotném inkasním místě v nezměněné podobě, začali by zaměstnanci platit navíc 2 % z hrubé mzdy ve prospěch zdravotního pojištění, což na průměrné mzdě činí zhruba 6 000 Kč ročně navíc. Pro mne osobně je však velmi důležitý fakt, že všechny tyto priority budeme realizovat souběžně s poklesem deficitu o 20 miliard menším, než plánovala pro příští rok Nečasova vláda a o 12 mld. lepším, než byla letošní predikce, a to aniž bychom museli zvyšovat daně. I největší škarohlíd by měl uznat, že právě tohle je na rozpočtu pro rok 2015 dobré…

Navzdory sýčkování těch, kteří v minulých devíti letech vyráběli deficitní a nerůstové rozpočty, byl pro příští rok předložen a schválen dobře vypracovaný plán. Rozpočet, který vyváženě a spravedlivě propojuje prvky směřující k další nápravě veřejných financí s opatřeními, zlepšujícími celkové ekonomické a sociální prostředí České republiky.

Je prvním z řady rozpočtů, kterými sociální demokracie plní své sliby dané voličům.

 

Autor je předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru