Evropské dotace jsou obecně používány na základě předem daných podmínek. Většinou se jedná o zaostání regionu (země) za průměrem EU v kritériích HDP. Tato kritéria historicky splňovaly většinou země nově vstoupivší a obecně země chudší. Dotačním nástrojem vyrovnávaly hospodářské rozdíly mezi členskými zeměmi a mezi jejich největší příjemce, pro dokreslení, patřily i současné země PIGS.

Několik energetických balíčků (a dotací) podporujících liberalizaci trhu s energiemi dovedlo energetiky k tvrzení, že Bruselem podporovaná společná energetická politika odporuje fyzikálním zákonům. Například problémy s přetoky elektřiny ze SRN a hrozbu blackoutu nám všem potvrdí technici ČEPSu. S odkazem na výše uvedené upozorním, že Junckerovy „nové dotace“ paradoxně počítají i s další podporou energetiky. Domnívám se, že po takových zkušenostech bude lepší diskutovat nad tématem smysluplnosti dotací jako takových (včetně centrálního plánování), než hovořit o novém balíku - ať je již navržen jako záruka, nebo obolus pro spolupráci veřejného sektoru se soukromým. Filozoficky je to úplně jedno.

Pan Juncker hovoří o „strategických“ dotacích jako o výtahu, který vyveze Unii z bludiště nezaměstnanosti, nekonkurenceschopnosti a ne-inovace. Při této příležitosti doporučím Bruselu namísto dotační politiky znovu prostudovat německé reformní zákony Hartz I až IV (2001- 2005). Současná realita Spolkové republiky totiž prokazuje jejich úspěch. Kancléř Schröder však zaplatil krutou daň svým odchodem a demonstrace, které zavedení reforem provázely, pravděpodobně straší evropské politiky tak, že o podobné cestě asi uvažovat nebudou. Politická odvaha s panem Junckerem nepřišla.

Evropská unie nepotřebuje uspávací dotace, nýbrž více politického odhodlání k reformám pracovního trhu. Na závěr si dovolím velmi zjednodušené přirovnání, které jsem slyšel od svého kamaráda podnikatele: „…když něco dobře vydělává, musíme to zdanit. Když to přežije i přes vysoké zdanění, budeme to regulovat. A když to konečně nepřežije, budeme to dotovat!“.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se